Внимавајте! Ова се знаци дека сте одбрале погрешна диета!

25 јануари, 2021
диета

Со цел да спречиме губење време со несоодветна диета, ви донесуваме список на знаци што можете да ги користите за да утврдите дали одредена диета ви одговара или не.

Чувство на глад

Еден од јасните знаци на несоодветна диета е чувството на глад. Ако чувствувате неподнослив глад додека следите одредена диета, тогаш таа диета не е за вас. Ако диетата е соодветна – нема силно чувство на глад додека ја спроведувате.

Лошо расположение

Општо земено, диети во кои се консумираат неколку исти производи пет или повеќе дена – дефинитивно не за вас. Ова значи дека го лишувате вашето тело од разни основни супстанции, витамини и минерали. Ова несомнено влијае на здравјето и нормалното функционирање на органите. Недостаток на хранливи материи во исхраната директно влијае на расположението. Недостаток на витамин Б или магнезиум дури може да предизвика депресија. Со овој став, тешко е не само да изгубите тежина, туку и да направите нешто друго во животот.

Влошување на здравјето

Неправилната исхрана може да го оштети вашето здравје. Оваа опасност е особено изразена со долгорочни диети. На пример, протеинска диета брзо ја намалува тежината, но премногу протеини во исхраната ги осиромашуваат бубрезите и црниот дроб.

Изглед

По една недела од почетокот на диетата, може да забележите дека изгледате полошо: кожата ќе добие сивкаста сенка, косата ќе биде тврда и без сјај, а ноктите ќе бидат лиснати. Ова се сигнали дека на вашето тело итно му требаат протеини, витамини и минерали.

Монотона диета

Можеби најлош вид на диети се оние кои се базираат само на една храна, на пр. јогурт, ориз или хебда. За да може нормално да функционира, на телото му треба одредена количина маснотии, протеини, јаглени хидрати, минерали и витамини. Ако јадете само една храна – тоа нема да му ги обезбеди на организмот потребните хранливи материи. И вашиот ментален статус воопшто нема да биде одличен; монотона диета носи и монотон живот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber