Здрави слатки кои одат совршено со домашно кафе!

31 јануари, 2021
слатки

Ако веќе сте ја испиле чашата од омилениот пијалок, направете едно од наведените задоволства.

Чиа пудинг со кафе

Состојки:

1/2 чаша ладно Гранд кафе злато
1/2 чаша овесно млеко (или растително млеко по ваш избор)
1/4 чаша чиа семе
1 лажичка мед
Разно овошје за облекување (јагоди, боровинки, банани)

Примена: Измерете ги сите состојки и истурете во тегла и промешајте. Ставете го капакот на теглата, оставете го во фрижидер преку ноќ (барем 6 часа). Семето на чиа може да се залепи на дното, па може да се промешува по некое време. Ако ви се чини дека е премногу густ, додадете малку повеќе течност и вратете се во фрижидер околу 15 минути пред јадење.

Нутрициона вредност:

Калории: 288kcal

Протеин: 8,62гр

Јаглехидрати: 28,8гр

Маснотии: 13,53гр

Влакна: 14,76гр

Калциум: 427,4 мг

Семето на чиа е богато со антиоксиданти, минерали и природни влакна. Тие позитивно влијаат на варењето и овозможуваат подолго чувство на ситост.

Sltkiši

Енергетски топчиња со кафе

Состојки:

1/2 чаша без урми
1 чаша овесна каша
1/2 чаша путер од кикирики
1/2 чаша Гранд кафе злато
1/4 чаша мед
2 лажици какао во прав
1 лажица семе од чиа

Подготовка: Ставете урми во блендер за мелење. Додадете ги другите состојки, изблендирајте додека не добиете лепливо влажно тесто. Ставете го во фрижидер 20 минути да се зацврсти, извадете го од фрижидер и направете топчиња. Треба да добиете околу 16 топчиња, превртете ги топчињата во мешавина од какао и кафе (големина 50:50). Чувајте го во фрижидер до 7 дена.

Нутритивна вредност: 1 енергетска топка содржи:

Калории: 103kcal

Јаглехидрати: 13,9g

Протеин: 3,2 g

Маснотии: 4,8 гр

Натриум: 38мг

Калиум: 128 мг

Влакна: 2,2g

Шеќер: 8,1 гр

Калциум: 10мг

Железо: 1,3 мг

Урмите се одличен извор на природни влакна, со што помагаат во нормалното функционирање на цревата. Тие се богати со железо.

Сладолед со кафе

Состојки:

6 замрзнати банани
1/3 чаша кокосово млеко
1/4 чаша путер од кикирики
2 лажици мелено Гранд кафе злато
2 лажички мед
1/2 лажиче ванила
60гр темно чоколадо мин. 70% какао

Подготовка: Ставете ги сите состојки (освен чоколадото) во мешалка и мешајте додека сè не стане кремасто и мазно (на крај додадете ги чоколадните коцки). Ставете сладолед на сад и оставете го во замрзнувач (4 ч). Мерката е за 4 порции.

Хранлива вредност (една порција):

Калории: 427,8

Протеин: 6,9 гр

Јаглехидрати: 64,71 g

Маснотии: 32,5гр

Влакна: 13,8гр

Магнезиум: 171,9 мг

Фосфор: 99 мг

Бананата е овошје кое е богато со калиум, влакна, витамин Ц и Б6!

Уживајте!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris