Зошто популарните диети никогаш не се целосно ефикасни?

18 јануари, 2021
pexels-any-lane-5945796-Large-1140x649

Едно е важно да се запамети: нема волшебно стапче или брз лек кога станува збор за прекумерна тежина. Многу трендовски диети (и не мислиме на конзумирање на едно јаболко на ден, но внимателно испланирани менија, од кои некои сигурно сте пробале), скоро никогаш не се целосно ефикасни.

По брзи резултати и губење на одреден број килограми, слабеењето престанува. Зошто е така? Секоја година се појавува барем една хит диета во светот. Брзо добива приврзаници, ветува брзи резултати и ги покажува искуствата на корисниците кои постигнале чудо. Полни со надеж, започнувате нова диета, губите до пет килограми и потоа заглавувате. Звучи познато? Ова е приказна што им се случува на милиони луѓе. Вината не е во вас, туку во принципите врз кои се базираат популарните диети. Еве зошто ваквите диети не се ефикасни и како да ја организирате вашата диета, така што килограмите никогаш не се враќаат.

Следниве правила важат за најпопуларните диети:

1. Тие навистина помагаат при губење на почетните килограми.

2. Скоро никој не ја достигнува целната тежина. Зошто популарните диети не се ефикасни? Ниту една популарна диета во суштина не е нова или револуционерна.

Секој што ги следи трендовите кога станува збор за диети, може да забележи дека никој од нив не носи никакви новости. Овие се во основа истите совети за диети, спакувани во нова облека. Сепак, со сите нив се појавуваат придавки: најдобра диета, најефикасна диета, единствена, нова.

Некои од диетите се базираат на зголемен внес на влакна и тука нема ништо ново, бидејќи повеќето здравствени организации навистина препорачуваат диета богата со растителни влакна. Следниот сет на диети се базира на намален внес на јаглени хидрати. Ова повторно не е ново – познато е дека шеќерите придонесуваат за формирање на масни наслаги.

Секоја од овие диети се базира на истиот принцип и на истата храна, само рецептите се менуваат. Не смееме да ја заборавиме ниту диетата кето. Оваа диета е една во низата диети со месо, диети кои ги потенцираат животинските протеини на сметка на сите други намирници. Тие ја промовираат кетозата, состојба во која телото паѓа кога ги исцрпува резервите на енергија. Важно е да се има предвид дека ваквите диети носат високи здравствени ризици. Заедничко за сите овие диетални групи е тоа што тие промовираат еден вид храна, давајќи им предност пред другите видови и дека бараат вистински ограничувачки планови за исхрана.

На луѓето им треба разновидна диета

Да се ​​даде предност на една група на храна и да се заснова диета врз неа на долг рок е катастрофална одлука, според нутриционистите. „Нашите тела имаат потреба од различни диети“, предупредува Шана Минеи Спенс, нутриционист од Њујорк. Таа објаснува дека секоја храна содржи различна концентрација на микроелементи: витамини и минерали. За да обезбедиме доволна количина на микроелементи, треба да внесеме разновидна храна. Истото важи и за макроелементите: протеини, шеќери и масти. Потребни ни се шеќери бидејќи тие се примарен извор на енергија. Протеините ги градат нашите мускули. Дури и мастите ја имаат својата функција – тие се тука за да ги заштитат нашите органи и да помогнат во апсорпција на хранливите материи. Денес, најпопуларните диети се базираат на низок внес на шеќер и голема количина протеини. Тие ја засенија диетата базирана на диета со малку маснотии, која е најпопуларна со децении.

„Истражувањата покажаа дека диетите што претпочитаат еден вид храна, по 12 недели, имаат апсолутно ист ефект врз тежината како диетите што ги содржат сите макронутриенти, но со намален број на калории. Значи, нивната ефикасност не е поголема, но ризиците по здравјето се “, предупредува Спенс.

Не започнувајте диета која се базира на продажба на сопствени производи

Многу популарни диети, како што се диетата Саут Бич, диетата Ф-Фактор, диетата Аткинс или Whole30, следат продажни канали кои нудат специјализирани производи, што треба да биде повик за будење. Примарната цел на творецот на такво дете е заработка, а не ваша благосостојба.

„Овие производи се преработуваат и нивната вредност е помала отколку ако самите подготвите оброк со свежи состојки“, предупредува д-р Синтија Сас.

Покрај тоа што не спречуваат да подготвуваме свежи и квалитетни јадења, овие готови производи честопати се извор на алергени. Нивниот недостаток е тоа што тие користат вештачки засладувачи како стевија, така што нашата природна храна ќе биде помалку вкусна. Многу ограничувачка диета доведува до брз, но нестабилен резултат Ако прогуглате некои од најпопуларните диети, ќе најдете милиони искуства на ентузијастички корисници кои брзо изгубија неколку килограми. Најверојатно, нивните искуства се точни. Но, вистинското прашање е, што им се случило три месеци подоцна?

Истражувањата покажуваат дека популарните диети, по првичниот успех, влегуваат во мирна фаза. Организмот е исцрпен, оди во режим на зачувување и метаболизмот се забавува. Слабеењето сега е тешко.

„Ентузијастички испарувања, луѓето се уморуваат и се откажуваат затоа што малку напредуваат“, вели Спенс. Дури две студии, една од 2015 година и една од 2020 година, покажаа дека околу 70 проценти од корисниците на популарни диети ги враќаат сите килограми што ги изгубиле во првите недели за шест месеци. Кое е решението тогаш? Единствената успешна диета е онаа со која можевте да се придржувате со месеци. Едноставно нема брзи поправки. Најдобрата диета и единствената успешна, велат нутриционистите, е онаа што ви обезбедува разновидна храна. Оваа диета мора да содржи многу овошје, зеленчук, цели зрна. Исто така, треба да содржи високо квалитетни протеини.

Не треба да користите дополнителни засладувачи и шеќери, преработени житарици, готова храна или додатоци кога подготвувате храна.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris