Чарлс сакал тука да ја донесе саканата, но… Тажната вистина за величествената фотографија на Лејди Ди пред Таџ Махал

21 јануари, 20220
princess-diana-glam-t

Принцезата Дијана долго време не била среќна покрај принцот Чарлс – а пресудниот момент кога се разведоа беше во 1992 година.

Не се знае многу за настанот кој ѝ претходеше на разделбата, а се случи пред познатиот Таџ Махал, во градот Агра, Индија.

Фотографијата на Лејди Дијана пред Таџ Махал изгледа прекрасно, но како и многу работи во животот на една тажна принцеза, има своја приказна – не толку среќна.

Како што изјави за People кралскиот фотограф Анвар Хусеин, фотографијата направена во февруари 1992 година има позадина што ја натерала самата Дијана да знае какви приказни ќе следат кога нејзиниот портрет ќе биде објавен додека седела сама пред прекрасниот Таџ Махал.

Принцезата Дијана и принцот Чарлс пристигнаа во Индија за време на официјална кралска посета, но подоцна истата година објавија дека официјално се разделуваат како пар.

Princeza Dajana ispred Tadž Mahala, Princeza Dajana, Tadž Mahal

– Таџ Махал е вечен споменик на љубовта за мажот. Таму го фотографирав Чарлс пред да се сврши. Тогаш ми кажа дека сака еден ден да ја донесе својата девојка или идната сопруга – рекол Анвар Хусеин.

Тој ден, кога Дијана беше фотографирана, не се очекуваше да биде сама. Чарлс бил на состанок, а таа пристигнала без него.

– Не знаевме дали ќе дојде. Дијана нè остави да почекаме малку, но беше многу жешко. Изгледаше толку тажно и беше свесна во која насока ќе оди приказната, бидејќи беше многу паметна.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi