Ова е највкусната летна торта – Брза и едноставна за подготовка, а сигурно ќе му се допадне на целото семејство!

2 август, 20220
mmaxresdefault-696x398

Schnelle Rezepte носи рецепт за феноменална торта со сладолед која ретко кого остава рамнодушен. Ова е навистина најдобрата летна торта! Потребни се само неколку состојки, а подготовката е исклучително едноставна.

Состојки:

170 грама чоколаден бисквит
50 грама путер/маргарин
100 грама темно чоколадо
500 грама крем (обичен, зеленчук, соја)
арома на ванила
200 грама кондензирано млеко
2 лажици какао

Подготовка:

Сомелете ги бисквитите во блендер и префрлете ги во длабок сад.

Додадете 50 грама стопен путер и 1 лажица крем.

Добро измешајте.

Префрлете ја смесата во калап со дијаметар од 18 см, добро притиснете и израмнете.

Во сад ставете 100 грама чоколадо и 100 грама крем и потоа растопете ги во микробранова печка.

Измешајте 400 грама крем со ванила и додадете 200 грама кондензирано млеко.

Одделете половина од кремот и додадете 2 лажици какао.

Сега на основата во калапот формирајте кружни форми од темниот крем и опколете ги со растопено чоколадо.

Пополнете ги дупчињата со бел крем и исцртајте со растопеното чоколадо.

Измазнете и премачкајте со чоколадата.

Ставете во замрзнувач неколку часа.

Извадете 20 минути пред сервирање.

Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit