Потпрете се еден на друг: Топ 12 идеи за да го направите сексот уште поинтимен

21 јануари, 2022
dreamstime_l_122612537

Чувството на поврзаност со друга личност за време на сексот може да биде едно од најисполнувачките и задоволувачки искуства. Но, понекогаш, и покрај копнежот за поголема блискост во животот, ние се бориме со вистински интимен секс

Што е интимен секс? Интимен секс е секс кој вклучува многу блискост помеѓу партнерите. Наместо да користите секс за чисто задоволување себе си, вие и вашиот партнер сте целосно присутни во создавањето на заедничко искуство на заемно задоволство. Не постои единствен пристап кон она што се смета за „интимно“, бидејќи разликите меѓу половите и емоциите меѓу луѓето се незамисливо големи.

Клучниот фактор за поврзување е довербата, безбедноста и отвореноста. Кога ќе се чувствувате целосно способни да му се отворите на вашиот партнер и да му ја покажете приватната страна на себе, што обично е скриена од светот, раѓате врска на доверба од која може да расте блискоста.

Совети за поинтимен секс:

1. Однесувајте се кон сексот како уметност, а не како наука

Треба да го промените начинот на размислување за сексот. Сексот многумина го сметаат за наука или техника, па затоа гледаат видеа за тоа или читаат книги за да им покажат што точно и како да прават. Но, сексот е уметност, а не наука. Бидете отворени за доживување секс на различни начини, разбирајќи дека сексот секогаш ќе изгледа различно или можеби нема да биде тоа што сте го замислиле.

2. Допирајте се повеќе

Обидете се да допрете повеќе. Не допирајте само кога сакате да имате секс. Допрете цел ден. Допрете додека зборувате или седите и гледате филм. Може да биде лесен допир додека се смеете или слично. Можете дури и да се држите за раце или да се прегрнувате додека гледате телевизија или филм или додека одите.

Сето ова помага да се создаде зголемена интимност и блискост кои подоцна многу ќе помогнат во сексот.

3. Мастурбирајте заедно

Меѓусебната мастурбација може да биде одличен начин за подобрување на врската со партнерот. Исто така, дава можност и на двајцата партнери да научат еден од друг за тоа како, кога и каде најмногу им одговара допирањето.

Ова ќе ја зголеми довербата, но исто така е корисно и за другиот партнер бидејќи ќе му дадете патоказ за вашето тело. Ќе се чувствувате посилно, па затоа и попријатно што може да ја зголеми вашата сексуална врска.

4. Истражување на нови работи

Споделувањето на сексуална интимност од далечина преку секси видео повици или телефонски секс може да биде добар начин заедно да истражите нов вид на врска.

Понекогаш поминувањето премногу време заедно може да ги задуши интимните односи. Од таа причина, добро е понекогаш да раскинете малку и да испробате нови работи како секс на далечина.

5. Експериментирајте со анална игра

Експертите препорачуваат анален секс како добар начин за промовирање на интимност. Аналната игра бара да одите полека и има тенденција да охрабрува уште почеста комуникација отколку другите видови на сексуални игри. Оваа постапка може неочекувано да ја продлабочи интимноста на луѓето.

Ако сакате да истражувате анален секс, тогаш играте важна улога по комуникацијата, лубрикант. Лубрикант на база на силикон е совршен за анална игра затоа што е подебел од лубрикант на вода и затоа може подобро да ја заштити нежната мукозна мембрана на анусот, која не може да произведе свој лубрикант на ист начин како што може вагината.

6. Пробајте тантрички секс

Тантричкиот секс е пристап кон сексуалноста заснован на негување длабока, духовна врска помеѓу партнерите преку дишење, енергија и допирање. Секој што е заинтересиран за интимен секс може да има корист од вметнување основни тантрички принципи и техники во нивниот сексуален репертоар.

7. Зборувајте за тоа што сакате и што не сакате

Дел од интимниот секс е можноста да зборувате за сексот што го имате.

Комуникацијата за сексуалните односи е клучот за зголемување на интимноста. Бидете отворени и комуницирајте јасно со вашиот партнер што сакате, а што не. Тој е еден од клучните квалитети за поврзаност и подлабока интимност.

8. Истражувајте заедно

Ако веќе имате идеја за видот на стимулација што сакате или треба да ја споделите со вашиот партнер, обидете се заедно да истражите што можеби сакате да пробате следно.

Испробување нови сексуални играчки или позиции може да биде одличен начин за подобрување на интимноста и интимноста.

9. Истражете чувство на љубопитност

Во раните фази на врските, ние обично сме повеќе љубопитни и експериментални. Пробуваме различни видови допири и остануваме по љубопитни. Ако сè уште можете и пронајдете одреден вид љубопитност кај вашиот партнер, вие сте на добар пат.

Пози за интимен секс:

1. Гледање во очи

Погледот во очи за време на сексот создава длабока интимност. Ако имате сексуална играчка или вибратор играјте со вашиот партнер и гледајте се во очи додека играте. Кажете си нешто слатко и романтично. Потоа полека, ако сакате, тријте се еден со друг додека се гледате едни со други.

2. Перница под карлицата

За да ја зголемите интимноста или интензитетот, поставете перница под карлицата додека нозете ви се кренати. Партнерот нека се потпре на вас за да се трие за половиот орган

3. Лажица

Ова е една од најудобните пози во сексот и често се вели дека е за „мрзливите“ бидејќи никој не мора премногу да се мачи. Сепак, жените ја сакаат затоа што нивниот партнер може да ги бакнува и гушка, а според некои истражувања, мажите во оваа поза можат да издржат „подолго“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber