Шарени и провокативни галерии на отворено: 6 градови славни по нивната улична уметност

25 јануари, 2022
62148025

„Зошто Европејците го толерираат ова?“ И „О, колку графити, ужас!“ се чести коментари од туристи кои доаѓаат надвор од Европа, особено од места каде графитите се поврзани со области со висока стапка на криминал. И да, можеби го имаме овој проблем што треба да се реши побрзо, но исто така Европа е дом на градови со едни од најубавите улици во светот.

И овие улици се одраз на модерното време, младешкиот дух и новите уметнички форми. Така денес шетаме низ улиците на пет градови кои заслужуваат посебно внимание поради нивната богата улична уметност.

Атина, Грција

Прво до лулката. Самиот збор графити има потекло од грчкиот јазик каде графеин значи да се пишува. Иако Атина е полна со секакви чкртаници, токму овде ќе најдете прекрасни мурали низ цели згради и улици. Како сликите само да слетаа на нив, боите ги покриваат и sидовите и балконите, ги преминуваат аглите, продолжуваат кон други згради, создаваат 3D впечаток…

Бидејќи Грција е исто така лулка на филозофијата и мудри дебати за државата, општеството и човекот, не е изненадувачки што многу мурали и графити имаат политичка конотација. Тие имаат мислење и не се плашат да го насликаат!

Брисел, Белгија

Можеби не го очекувате ова од град поврзан со бирократи и дипломати во кошули и вратоврски, но Брисел има и лежерна страна. Во Белгија, по Втората светска војна, започна општа опсесија со стрипови. Најпознатите стрипови од овие области се Авантурите на Тинтин, Астерикс, Лаки Лук и Штрумфовите.

И кој подобар начин да ги споделите со сите отколку да цртате по градските sидови? Ќе најдете најмногу мурали во центарот и селата Лакен и Аудергем, и ако брзате или не можете да лутате низ градот, има и вистински туристички тури фокусирани исклучиво на уличната уметност во градот.

Берлин, Германија

Дали оваа листа би поминала без Берлин? Нема шанси. Каков град, такви улици – урбани, шарени, отворени, мултикултурни, световни … А сепак некако во тој сладок хаос е уредно и цивилизирано. Успешните улици, исто така, го добија своето признание во Музејот на современа уметност познат како Урбана нација.

Застанете кај Кројцберг каде што беше создадена локалната сцена за рап, брејк-танц и графити, Морицплац каде што ќе најдете некои од најпознатите мурали во Берлин, Мерингплац за да ве поздрави со фреската „Правете уметност, а не војна“… Или едноставно преземете мобилна апликација наречен За Берлин која ќе ве упати на шарени локации, заедно со приказна за нив.

Лоѓ, Полска

Некогаш празните sидови на зградите што се користеа за рекламирање на комунистичките власти (еј, на сите им треба маркетинг), денес уличните уметници ги користат како платно и се чини дека добро им оди. Ретро деталите и социјалистичкиот изглед на населбата даваат посебен шарм.

Во изминатите десет години, локалните власти активно ги поддржуваат младите уметници, оставајќи јавен простор и четки во свои раце, а за возврат градот доби нови бои и нови обожаватели. Туристите се повеќе доаѓаат во Лоѓ токму затоа што слушнале за неговите улици, а локалните водичи и туристички агенции лесно ги пречекаа со планирани рути и толкувачи, како што се музејските куратори.

Белфаст, Ирска

Бурната историја на ирско -англиските односи е пренесена на улиците на најпроблематичниот град – Белфаст. Овој северноирски град каде што беше изграден Титаник, за жал, се уште е поделен и тензиите оживуваат од време на време. Тешките времиња и климата создадоа потреба за нешто убаво.

Секоја страна крева свои мурали што испраќаат пораки, го подигнуваат моралот, потсетуваат на славните моменти и херои од историјата. Без разлика дали се согласувате со нив или не, не може да се негира дека Шанкил Роуд и Фолс Роуд изгледаат како огромни галерии на отворено.

Бристол, Англија

Тешко е да се избере еден англиски град, затоа што, кој го поминал островот, знае дека уличната уметност се крие буквално насекаде. Но, кога ќе се соберат уличната уметност, културната сцена и зголемениот број уметници кои го наоѓаат својот азил, Бристол е меѓу првите.

Можеби тоа е затоа што познатиот уличен уметник Бенкси потекнува од Бристол. Сите го знаат, а сепак – никој не го познава. Анонимус, кој создава фантастични мурали и првично ги толкува предизвиците и проблемите на модерното општество, денес му оддава почит на градот што го посетува, а неговите дела од уличен музеј станаа скапоцени (иако, се разбира, тој е згрозен).

Во Бристол, покрај него, ќе видите многу нови, млади надежи, затоа застанете покрај улицата Нелсон, Стоукс Крофт и Истон … Но, всушност, каде и да одите, ќе ги видите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber