Доколку имате ЧУВСТВИТЕЛНА кожа на лицето, оваа ПРИРОДНА МАСКА со пиво ќе ви помогне (РЕЦЕПТ)

18 март, 20230
573c643d50ef9c668bce634c9ba9c707ed987797

Ако сте љубител на пиво, ќе ја обожавате оваа маска

Пивото е состојка која може да се користи во маски за сите типови кожа. Но, тоа е особено добро во борбата против зголемената содржина на масти и мозолчиња. За разлика од агресивните киселини и антимикробните состојки кои се дел од готовите производи против акни, домашните маски за лице од пиво се апсолутно безбедни – не ја сушат кожата и ја прават мазна и изедначена. Во овој рецепт за најдобра домашна маска за лице, предлагаме да го комбинирате пивото со овесни снегулки, кои имаат својства за чистење, против воспаленија и нежни пилинг.

Измешајте 2 лажици светло пиво со 1 лажица овесни снегулки, 1 жолчка од јајце и 2 капки масло од жалфија. Нанесете дебел слој на лицето и легнете да се одморите. Додека маската е на лицето, важно е да не станувате и да не ги движите мускулите на лицето. Оставете ја смесата 15-20 минути и добро исплакнете со топла вода.

Благодарение на оваа маска ќе добиете сјајна кожа со изедначена боја. Воспаленијата брзо ќе се исушат, порите ќе се стеснат, а кожата ќе се затегне.

Откако ќе ја искористите оваа едноставна маска за лице дома, ќе се ослободите и од лупењето, текстурата на кожата ќе стане изедначена, а мрсниот сјај ќе исчезне.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/