Забар предупредува: Многумина ја прават оваа грешка кога мијат заби

20 ноември, 20230
68329_zena-shutterstock-1778794097_f

Стоматологот Сахил Пател открил дека една од најголемите грешки што можеме да ги направиме при миењето на забите е да ја намокриме четката за заби пред да ја нанесеме пастата, пренесува „Мирор“.

„Ако редовно ја навлажнувате четката за заби пред да ѝ ставите паста, всушност ја разредувате. Пастата за заби веќе ја содржи вистинската количина на влага. Ако е влажно, побрзо се пени и ве принудува порано да исплукате“, објаснува стоматологот.

Покрај тоа што ја мократ четката пред да нанесат паста за заби, напомена и дека голем број луѓе не ги мијат забите правилно или доволно темелно. Тој рече дека препорачува чистењето да се започне од последните заби. „Би препорачал прво да започнете со најоддалечените заби, што често се најтешки за чистење, објасни тој.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi