ПИЛЕШКО ВО БЕЛ СОС! Добро оди со паста или ориз

24 јануари, 20230
657590_20-kuvar_f

Направете вкусно пилешко во сос и ќе имате одличен ручек за целото семејство.

Состојки:

500 гр пилешко бело месо

главица кромид

две чешниња лук

бибер

2 дл павлка за готвење

сечкан магдонос по желба

сол, бибер

Подготовка:

Кромидот и лукот исечкајте ги и кратко продинстајте ги на масло, па додајте го пилешкото кое сте ги исечкале на коцки.

Истурете малку вода и сè заедно динстајте додека месото не биде готово. Зачинете по вкус, истурете ја павлаката и оставете уште малку да се крчка и соедини.

Додадете магдонос и послужете со тестенини, ориз или компири.

Пријатно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş