Седум знаци кои откриваат дека сте во ТОКСИЧНА ВРСКА: Знајте кога треба да заминете

16 март, 20230
3e03a84d3b7ce99435b1fd019a0c162daa160d6b

Емоциите можат да ни го заматат умот и да не спречат да видиме кога е време да си заминеме

Додека зрелата, вистинска љубов му помага на човекот да се прифати себеси и другите, ги проширува границите, токсичната врска по одличен почеток ја воздржува, опседнува, ја уништува самодовербата, го труе искуството и на себе и на другите.

Токсичните луѓе прво освојуваат, а потоа манипулираат за да ги задоволат своите потреби. Тие предизвикуваат силно чувство на вина доколку жртвата сака да замине.

Врската не станува токсична одеднаш, токсичните луѓе се манипулатори. Најчест плен за нив се луѓето „зависни од љубов“

Токсичните врски ги создаваат токсични луѓе, а ова се некои од знаците дека сте во врска со токсична личност:

  1. Поголемиот дел од времето во врската се чувствувате лошо. Првиот знак за токсична врска е постојаното незадоволство од врската. Доколку врската не ви носи радост и најчесто сте лути, нервозни, тажни и исцрпени, голема е веројатноста дека во вашата врска има многу токсично однесување.
  2. Секогаш сте внимателни. Партнерот е често мрзлив, најмалата работа води до жестоки расправии, а се чини дека воопшто не можете да ги најдете вистинските зборови.
  3. Чувствувате дека вашиот партнер не го цени она што ви треба и не сака ни да го слушне. Сите ние имаме потреби кои се стремиме да ги исполниме во врската. Имаме потреба за поврзување, блискост, потврда, ценење, љубов, секс, наклонетост. Ако вашиот партнер ги игнорира тие потреби, ги исмева или го негира вашето право на тие потреби, врската е токсична. Ако вашиот обид да разговарате за потребите заврши со расправија, уште едно празно ветување, обвинувања дека премногу барате, дека сте несигурни, љубоморни или дури и луди, тоа се знаци дека врската е лоша.
  4. Не можете да поставите граници, „НЕ“ е забранет збор. „НЕ“ е важен збор во секоја врска. Не го исфрлајте од вашиот речник, дури ни во име на љубовта. Здравите односи бараат компромиси, но и меѓусебно почитување на потребите и желбите на двете лица. Да се ​​биде јасен за она што го сакате е исто толку важно како и да бидете јасни за она што не го сакате. Партнерот кој ве сака ќе почитува дека нема да се согласувате со се што ќе каже или направи.
  5. Броење грешки и постојано спомнување на претходни конфликти. Дури и најпосветениот партнер понекогаш ќе направи нешто што ве повредува или нешто што е глупаво. Постојаното истакнување на минатото е начин да контролирате, посрамите или манипулирате. Здравите врски ги негуваат вашите силни страни. Токсичните врски се насочени кон вашите слабости.
  6. Се чувствувате како да сте на спротивни страни – се чувствувате осамено во врската. Вие и вашиот партнер треба да бидете тим. Треба да знаете дека што и да се случи, партнерот ќе ве поддржи. Доколку партнерот не ве поддржува и не чувствувате дека е на ваша страна, довербата е скршена и недостасува најважниот аспект од здравата врска.
  7. Проблемите во врската не се решаваат. Во секоја врска има проблеми, но во токсична врска тие не се решаваат, бидејќи секој конфликт завршува со расправија. Не постои доверба дека другата личност има капацитет да се справи со проблемот на начин кој е безбеден и ја одржува врската. Кога тоа ќе се случи, потребите се закопуваат. Незадоволената потреба во врската секогаш ќе носи огорченост.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/