Вежби кои ќе ви го поправат расположението кога се чувствувате лути

22 април, 20240
49548

Лутината е сосема нормална емоција. Ова вклучува тага, лутина, страв, вина… Дали знаевте дека некои луѓе учат да ги контролираат своите чувства и фрустрации само со вежбање? Истражувањата покажаа дека аеробното вежбање може да помогне во намалувањето на анксиозноста и депресијата.

Затоа, доколку сте нерасположени или без волја, посегнете по некој од тренинзите.

Некои луѓе, кога се лути, сакаат да го ослободат својот гнев со експлозивни движења како бокс, кружен тренинг или танцување. Додека други претпочитаат смиреност и вежби за умот и телото, како што се медитација или јога.

Имајте отворен ум и пробајте различни вежби за да го смирите вашето расположение, но запомнете дека вежбањето не е излез од некои ситуации, туку само начин да се справите и да управувате со стресот и гневот што ве мачат.

Аеробни активности

Аеробните активности се препознаваат како начин за намалување на изразувањето на гнев и кај возрасните и кај децата. Исто така, индивидуалното веслање или трчање на трака е поврзано со намален гнев, депресија и анксиозност. Со овие активности ќе го пренасочите мозокот на нешто друго и нема да бидете толку фокусирани на изворот на вашиот гнев.

Бокс

Боксот ви овозможува да се фокусирате на специфични комбинации на удари, да согорувате калории и да изградите сила во горниот дел од телото. За ова, доволно е да ги истражите апликациите Precision Boxing Coach или PunchLab, кои ви дозволуваат да боксувате каде било.

Јаже за скокање

Вид на тренинг кој бара концентрација и фокус и малку опрема. Овој кардио тренинг позитивно влијае на сите мускули во вашето тело, а освен што е забавен, го подобрува и вашето расположение, па затоа е идеален за моменти кога се чувствувате лути.

Јога

Истражувањата покажаа дека јогата е исклучително ефикасна за подобрување на расположението и намалување на анксиозноста. Ако сè уште не сте ја испробале, дефинитивно обидете се.

Таи Чи

Боречка вештина од Кина која може да ве смири ако сте лути поради лесни движења, покажуваат истражувањата. Постојат и апликации и онлајн курсеви за оваа вештина кои можат да ви помогнат доколку сте почетник.

Медитација

Иако не мора да вежбате, медитацијата ќе ви помогне да го фокусирате вашето внимание и свесност на нешто друго и да ги контролирате вашите емоции. Ако сте почетник, пробајте ги бесплатните апликации како Smiling Mind и MyLife.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi