Време е за кино: Играат одлични филмови за деца кои ќе го воодушеват целото семејство

3 јули, 20240
m_33778255_1280

Секоја година, филмската индустрија носи серија анимирани филмови кои ја маѓепсуваат публиката од сите возрасти. Овој пат во кината пристигнаа неколку нови анимирани филмови, а освен што се наменети за најмладите, овие филмови сигурно ќе го најдат својот пат и до срцата на повозрасната публика. Од новото продолжение на популарниот „Inside Out“, долгоочекуваниот „Имагинарни пријатели“ („Ако“) во режија на популарниот Џон Красински, сè до саканата портокалова мачка – „Гарфилд“. Во продолжение ви откриваме зошто ќе брзате во кино со вашите малечки.

„INSIDE OUT 2“

„INSIDE OUT 2“ е продолжение на големиот хит на студијата Дизни и Пиксар од 2015 година, во кој го запознавме девојчето Рајли и нејзините пет емоции, кои ги следиме во форма на ликови во нејзината глава од раѓање до 12. годишна возраст. Во продолжение Рајли го слави својот 13-ти роденден и пристигнуваат сосема нови емоции кои ќе донесат уште поголем хаос во животот на една млада тинејџерка. Емоциите среќа, страв, тага, гнев и одвратност имаат нови работни места во умот на Рајли. Додека во првото продолжение мораа да се занимаваат со навикнување на нова средина поради преселба во нов град, сега добиваат друштво на нови емоции бидејќи Рајли сè уште расте во млада девојка. Тинејџерските години може да бидат емотивно многу напорни, а анксиозноста, срамот и љубомората ги отежнуваат најкомплексните години на растење. Режисерот Келси Ман го задржа најголемиот дел од оригиналната екипа, но додаде и нови гласови на емоции, вклучувајќи ги Ејми Полер, Филис Смит, Луис Блек, Тони Хејл, Лиза Лапира, Маја Хоук, Ајо Едебири, Адел Егзархопулос, Пол Волтер Хаузер и Кенсингтон Талман како 13-годишното девојче Рајли, кое ја замени Кејтлин Диас од првиот филм.

„IMAGINARY FRIENDS – IF“

„Имагинарни пријатели“ е анимиран игран филм кој следи татко и ќерка, кои ја откриваат способноста да гледаат имагинарни пријатели напуштени од децата на кои им помогнале. Во текот на целото патување, тие им помагаат на заборавените имагинарни ликови повторно да најдат значење во светот. Режисерот и автор Џон Красински ги наведе сопствените деца како негова инспирација за филмот.

„За мене беше клучно да ја раскажам приказната за тие временски капсули во кои некогаш бевме сите. Имагинарните пријатели се симпатични, но тие се и временски капсули на вашите надежи, соништа и амбиции кога сте биле најимагинативни, а тоа никогаш навистина не исчезнува. Мислам дека ни велат дека сме возрасни, но што ако сфатиш дека никогаш не си престанал да бидеш дете?“, додаде тој. Покрај фантастичната приказна, „Имагинарни пријатели“ има и цела А-листа на актери позајмувајќи ги нивните гласови, како што се Стив Карел, Емили Блант, Фиона Шо, Џорџ Клуни, Бредли Купер, Мет Дејмон, Блејк Лајвли, Себастијан Манискалко, Ејми Шумер, Џон Стјуарт, Бред Пит и многу други.

„ГАРФИЛД“

Првото анимирано кино издание базирано на иконата мачка што сака лазањи има актерска екипа полна со познати имиња, вклучувајќи го и Крис Прат, кој го дава гласот на Гарфилд. Анимираната авантуристичка комедија на режисерот Марк Диндал зборува за тоа како Џон Арбакл нашол и посвоил портокалова мачка додека бил маче. Меѓутоа, централниот заплет на филмот Гарфилд се врти околу повторното обединување на Гарфилд со неговиот биолошки татко и опасен грабеж во кој постарата улична мачка ги мами неговиот син и кученцето Оди со кое живее Гарфилд.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma