ЗАБОРАВЕТЕ НА КОМАРЦИТЕ! Направете природна смеса која ги брка овие штетници!

16 април, 20240
Screenshot_9

Комарците се многу досадни инсекти кои се претежно активни во текот на летото, а за да се ослободиме од нив често користиме хемиски препарати. За среќа, постојат алтернативни решенија

 

 

Постои едноставен трик кој ќе ви овозможи засекогаш да се ослободите од непоканетите крвожедни гости.

 

Во вашата градина или на терасата, треба да имате билки што не ги сакаат комарците – тоа се нане, маточина, босилек и рузмарин.

 

Друго подеднакво ефикасно решение е да користите природна смеса која засекогаш ќе ги избрка комарците.

 

Веројатно веќе имате сѐ што ви треба:

 

  • една пластична чаша
  • Оцет
  • Кора од лимон
  • Парчиња кромид

 

Само земете една чаша, наполнете ја со оцет и додадете малку кора од лимон и парчиња кромид внатре. Оваа „смрдлива смеса“ ќе биде навистина неподнослива за комарците.

 

Гарантираме дека комарците повеќе нема да ви го нарушуваат мирот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi