ЗАДОЛЖИТЕЛНА ХИДРАТАЦИЈА ОВА ЛЕТО Нутриционист открива кои три намирници мора да ги консумирате и зошто!

8 јули, 20240
Screenshot_14

Доколку ова лето сакате да бидете хидрирани и полни со енергија, нутриционист изјавува дека тоа ќе го постигнете со лубеница, праски и тиквички.

 

 

 

За да спречите дехидрација, сува уста, замор и поспаност, еве кои намирници треба да ги вклучите во вашата исхрана:

 

 

Лубеница

 

Лубеницата содржи 92 проценти вода.

 

Богат е со витамини А, Б6, Ц, како и со калиум. Околу 20 проценти од дневната потреба за витамин Ц може да се задоволи со лубеница.

 

Помага во регенерација и одржување на здравјето на мускулите и коските.

 

 

Праски

 

Праските содржат 89 отсто вода, како и голем процент на витамини А, Ц и Е.

 

Тие се богати со бројни влакна, како и антиоксиданси.

 

Добри се за општо варење, имунитет и поздрава кожа.

 

 

Тиквички

 

Тиквичките содржат 95 отсто вода.Варените тиквички се богати со бројни микронутриенти и витамини како А, Ц, калиум и магнезиум.

 

Добри се за видот и зајакнување на имунитетот – вели нутриционистот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma