Зошто треба да јадете јагоди?

11 јуни, 20240
Screenshot_1

Освен тоа што се вкусни и се совршено овошје доколку сте на диета, јагодите се добри и за вашето здравје.

 

 

 

Нега на кожа

 

Јагодите за богати со антиоксиданти кои влијаат на сјајот на кожата. Доколку сакате да ја освежите кожата на лицето, исечете една поголема јагода на половина и намачкајте го лицето со неа, па измијте го лицето по неколку минути.

 

Заби

 

Доколку сакате да ги избелите забите на природен начин, измешајте јагоди со сода бикарбона и направете паста. Вашите заби ќе бидат избелени по некое време, а оваа техника може да ја повторувате често.

 

Коса

 

Јагодите се одлична намирница за нега на косата. Измешајте 7-8 свежи јагоди со една лажица мајонез. Нанесете ја оваа смеса на косата и оставете ја околу 15-20 минути, а потоа измијте ја косата со шампон.

 

Пилинг

 

Доколку сакате нежни и меки стапала, тогаш дефинитивно треба да направите пилинг од јагоди. Потребни ви се 10 јагоди, кафена лажичка сол и 2 лажици маслиново масло. Промешајте ги сите состојки и масирајте ги стапалата со пастата од јагоди, па оставете да се исуши. Измијте ги нозете и нанесете хидратантна крема.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma