Како да ги ублажите алергиите? Алерголог предупредува да се избегнува ова овошје, а еден чај посебно помага

31 март, 20240
82713_zena-kijavica-alergija-shutterstock-2145488381_f

Предвесници на алергии на полен се чемпрес, јасен, бреза, сикамор, даб, а во април има висока концентрација на нивниот полен во воздухот. Поленот може да го носи ветерот на неколку стотици километри од самата фабрика. Секој трет човек боледува од разни видови на алергии, а поленот е една од најчестите причинители. Алергијата на полен има симптоми како што се кивање, отежнато дишење, течење на носот, чешање и насолзени очи. Тие се слични на настинки и вирусни инфекции. Како да ги разликувате и ублажите? Одговорите ги даде д-р Душица Јариќ, алерголог.

Како да разликувате алергија од настинка?

„Секој може да добие алергија на полен, без разлика на возраста. Симптомите се течење на носот, насолзени очи, кивање, болки во грлото, како и настинки и вируси. Симптомите на поленската треска се слични на настинката предизвикана од вируси, но има и чешање на очите, носот и кожата што ја разликува алергијата од настинката. Високата температура не е симптом на алергиско кивање, но алергиското кивање може да се искомплицира со вирусна инфекција на горниот респираторен тракт“, вели д-р Јариќ.

Подобро е да се спречи отколку да се лекува

Доктор Јариќ вели дека со терапија пред почетокот на цветањето, како и во сезоната на цветање, може да се контролираат симптомите на алергија, за да не го попречуваат квалитетот на животот.

„Алергијата се базира на имунолошки, алергенски индуцирани воспаленија на носната слузница, а најефикасен начин на лекување е употребата на антиинфламаторни лекови. „Имунотерапијата е форма на примена на предизвикувачкиот алерген во мали количини за да не може да предизвикува проблеми, но има можност да воспостави имунолошка толеранција“, посочува нашиот соговорник.

Помагаат чаевите од коприва и шипинка

Покрај терапијата што ја препишал лекарот, постојат и билки кои можат да помогнат во ублажување на симптомите.

* Чајот од шипинка ги ублажува симптомите и го зајакнува организмот бидејќи има повеќе витамин Ц од агрумите.

* Чајот од коприва го намалува кивањето, чешањето на очите и го зајакнува организмот, бидејќи е богат со витамини и минерали.

* Ленено семе и риба – омега 3 киселините го намалуваат течење на носот, иритацијата на очите и чувствителноста на алергени. Ги има во лененото семе, оревите, туната, скушата, сардините.

Избегнувајте јаболка и лешници

„Околу 30 проценти од луѓето со алергија на полен имаат чешање на усните и грлото на некои видови свежо и коскесто овошје. Ова се нарекува „орален синдром“ или „синдром на полен-овошје“ и е предизвикано од сличноста во протеинската структура на овошјето и некои видови полен. Најчеста е сличноста меѓу полен од бреза и свеж лешник и јаболко“, забележува алергологот д-р Јариќ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi