Како природно да го намалите потењето?

8 јули, 20240
Screenshot_20

Прекумерно потење е физички и социјален проблем, познат под називот „хиперхидроза“, кој влијае на самодовербата на голем дел од луѓето. Акумулацијата на потта обезбедува можност за формирање на бактерии кои лачат гасови, карактеризирани со непријатни мириси, особено во критичните точки од телото, како под пазувите, раце, лицето и нозете. Друга главна причина за појавата на овој вид на проблеми може да биде и потрошувачката на одредени видови храна. Ви претставуваме неколку начини за намалување на обилно потење со помош на природните производи.

 

 

 

 

Јаболков оцет и алкохол

 

Измешајте природен јаболков оцет и алкохол во сооднос 2: 1. Пред да си легнете нанесете дел од растворот со помош на памук во зоната под пазувите и нозете.

 

Сув компир

 

Изупете го и исецкајте го компирот на фини кругови. Ставете неколку парчиња под пазувите, повторете ја постапката неколку пати со што ќе ги менувате парчињата и потоа оставете местото да се исуши.

 

Лимонов сок

 

Нанесете чист сок од лимон, или измешајте го со малку сода бикарбона, нанесете го директно на пазувите веднаш откако излезете од бањата. На овој начин природните производи ќе помогнат за спречување на прекумерното потење и за отстранување на непријатните миризби.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma