Мразите забари? Еве како да си ја подобрите оралната хигиена без редовно одење на стоматолог

22 април, 20240
1713528714-pexels-fr3nks-305567-750x500

Грижата за здравјето на забите го запира собирањето на бактерии кои можат да доведат до инфекции како што се расипување на забите и болести на непцата.

Еве како да ја подобрите вашата орална хигиена без редовни патувања на стоматолог:

Чист јазик за свеж здив

Вашиот јазик може да содржи многу бактерии, па затоа е важно да го одржувате чист, исто како и вашите заби.

Дополнително, јазикот преполн со бактерии може да доведе до сериозен лош здив.

„Да се ​​исчисти задниот дел на јазикот ќе помогне со лошиот здив бидејќи таму се кријат бактериите“, вели д-р Том Крафорд-Кларк за The Sun.

Тој додава дека најлесниот начин да го одржите јазикот чист е со четка за заби: „Извадете го јазикот колку што можете и почнете да го четкате од назад кон напред“.

Користете забен конец

Чистењето меѓу забите за да ги извадите остатоците од храната е клучот за добро орално здравје.

Самото четкање на забите чисти само 60 до 70 отсто од површината на забите, па ако не чистите меѓу забите, оставате 30 до 40 отсто недопрен, валкан простор.

Овие места често се фокуси на кариес и заболување на непцата.

Плукајте, не плакнете!

Оставете ги остатоците од паста за заби во устата и избегнувајте плакнење со вода или средство за плакнење потоа.

Пастата за заби содржи флуор кој штити од кариес. Плакнењето на устата со вода значи дека не може да влијае на забите.

Барајте флуор, избегнувајте пасти за избелување

Чувствителните пасти за заби се одлични ако имате чувствителни заби, но бидете внимателни со пастите за белење бидејќи тие всушност не ја подобруваат вистинската боја и малку се заслужни за отстранување на површинските дамки.

Најважно за секоја паста за заби е да има содржина на флуор од најмалку 1450 ppm за да се спречи расипување на забите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi