Намирници што никогаш не треба да ги јадете за појадок – го забавуваат метаболизмот

10 јули, 20240
Screenshot_16

Појадокот, кој често се нарекува најважниот оброк во денот, игра клучна улога во забрзувањето на нашиот метаболизам и обезбедување на енергија потребна за почеток на денот.

 

 

 

 

Изборот што го правиме за време на појадокот може значително да влијае на нашиот метаболизам, влијаејќи на тоа колку ефикасно нашето тело согорува калории во текот на денот.

 

Иако добро балансираниот појадок може да помогне во зајакнувањето на вашиот метаболизам, важно е да знаете за одредени намирници за појадок богати со шеќер што може да ги попречат овие метаболички придобивки.

 

Ова се две слатки намирници што треба да ги исклучите од менито за појадок ако сакате да го забрзате метаболизмот.

 

Засладени житарки

Елиминирањето на слатките зрна од вашата рутина за појадок може да биде значаен чекор кон зајакнување на вашиот метаболизам и промовирање на целокупното здравје. Многу комерцијални житарки се полни со додаден шеќер, што дава брз енергетски скок проследен со пад што може да ве остави да се чувствувате уморни.

 

Овие зашеќерени зрна обично се богати со додадени шеќери и рафинирани јаглехидрати кои го зголемуваат нивото на шеќер и инсулин во крвта што резултира со побавен метаболизам и зголемено складирање на маснотии во стомакот.

 

Овошен јогурт

Многу комерцијални овошни јогурти се полни со додадени шеќери, кои, кога се консумираат прекумерно, може да придонесат за зголемување на телесната тежина и негативно да влијаат на метаболичкото здравје. Прекумерното внесување шеќер може да доведе до отпорност на инсулин, попречувајќи ја способноста на телото ефикасно да го регулира нивото на шеќер во крвта.

 

Прекумерното консумирање шеќер, дури и наутро, може да доведе до скокови на инсулин, промовирајќи складирање на маснотии и потенцијално нарушување на метаболичката функција со текот на времето. Освен тоа, на некои јогурти со вкус може да им недостигаат влакна потребни за одржлива енергија, што предизвикува брзо зголемување и опаѓање на нивото на шеќер во крвта, што може негативно да влијае на метаболизмот.

 

Затоа изберете чисти житарки со чија семе или грчки јогурт и засладете ги со свежо овошје и мед.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma