Направете го ова за вашиот дом секогаш да мириса убаво

18 јуни, 20240
Screenshot_7

Дали вашиот дом има невообичаен мирис што не исчезнува дури и по темелно чистење? Постојат едноставни начини да се ослободите од тој мирис и да го направите вашиот дом секогаш да мириса добро.

 

 

 

Секоја куќа има мирис. Многу фактори работат заедно за да создадат мирис во вашиот дом, било да се тоа домашни растенија, чевли за решетки за чевли, корпи за отпадоци, вашето домашно милениче и слично. Мирисот на сите овие работи се комбинира за да создаде уникатен мирис на вашиот дом. Додека може редовно да го чистите вашиот дом и да бидете сигурни дека нема непријатни мириси, понекогаш ви требаат многу повеќе од ова за да направите вашата куќа да мириса добро.

 

Еве 5 едноставни начини да направите вашиот дом да мириса убаво, пренесува

 

  1. Исчистете ја и променете ја корпата за отпадоци

Ова е најочигледен начин како да направите вашиот дом да мириса добро и да се ослободите од сите мириси. Корпата за отпадоци е често полна со остатоци како овошни лушпи и ова може да биде непријатен мирис. Значи, испразнете ја корпата за отпадоци секој ден и редовно менувајте ја.

 

2.Миризливи свеќи

Чувањето свеќи со мирис во секој агол од куќата е сигурен начин да направите вашиот мирис да биде божествен. Чувајте по еден во секоја соба, од дневната соба до спалните соби и вклучете ги секогаш кога сакате да почувствувате убав мирис.

 

3.Потпури

Изгледа убаво и мириса уште подобро. Лесно е достапна во која било продавница за домашни украси, а можете да ја направите и сами со едноставно мешање на суво цвеќе со малку есенцијално масло и чување во херметички затворен сад една недела или две.

 

4.Чисти теписи

Теписите често се едни од главните виновници за непријатниот мирис во куќата. За да го избегнете ова, посипете малку сода бикарбона на вашите теписи и потоа исчистете ги со правосмукалка за да се ослободите од чудната реа.

 

5.Сварете овошје

Да, добро прочитавте! За да направите вашиот дом да мириса неверојатно, едноставно наполнете сад со вода, додадете исечен лимон и вашите омилени билки. Врие на тивок оган за да се овозможи мирис на билки и овошје да се проникне во куќата.

 

6.Растенија во затворени простории

Многу растенија имаат пријатен мирис и се ефикасни во прочистувањето на воздухот. Набавете растенија како лилјани, јасмин и гарденија за вашиот дом да мириса добро.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma