Овие два зачини додадете ги во лимонот! Направете пијалок кој е одличен за слабеење

2 април, 20240
Комбинацијата од лимон, бибер и сол може да ви помогне да се ослободите од многу здравствени проблеми

Комбинацијата од лимон, бибер и сол е исклучително ефикасна за промовирање на слабеење, но и за ублажување на воспалителните процеси.
Комбинацијата од лимон, бибер и сол може да ви помогне да се ослободите од многу здравствени проблеми.

Сокот од лимон е исклучително моќен агенс и е познат по своите антибактериски, антивирусни и имунолошки својства, додека црниот пипер има антибактериски, антиоксидантни својства, го зајакнува имунитетот и ја намалува треската.

Оваа природна комбинација може да го зајакне вашиот имунитет и да помогне во ублажување на симптомите на многу болести.

Помага при болки во грлото

Во чаша топла вода измешајте сок од 3 свежи лимони, половина лажичка црн пипер и лажичка морска сол.Гаргара неколку пати на ден за да се излечи болно грло. Оваа комбинација ја ублажува и кашлицата.

Помага да изгубите неколку килограми

Измешајте 1/2 лажичка мелен црн пипер со 2 лажици сок од лимон и 1 лажичка суров мед во чаша топла вода. Пијте ја оваа смеса секое утро на празен стомак за да го забрзате метаболизмот и да го промовирате слабеењето.

Го запира крварењето од носот

Нанесете малку сок од лимон на парче памучна вата, разредете го со малку ледена вода и ставете го во ноздрата. Наведнете ја главата малку наназад за да го запрете протокот на крв. Идеално би било да лежите на висока перница. Крварењето од носот веднаш ќе престане.

Го ублажува гадењето
За да го смирите вознемирениот стомак, измешајте 1 лажица свеж сок од лимон со една лажичка црн пипер во чаша топла вода.
Пијте ја оваа смеса полека за да го спречите гадењето.

Помага при настинки и грип
Исцедете половина лимон во чаша зовриена вода.Оставете ја пулпата и кората 10 минути, а потоа отстранете ја пулпата од лимон и додадете 1 лажичка мед и прстофат мелен црн пипер.Овој раствор пијте го 2-3 пати на ден за моментални резултати.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi