ОВОШЈА КОИ СОДРЖАТ НАЈМНОГУ ШЕЌЕР: Еве кој треба да биде дополнително внимателен

20 јуни, 20240
Screenshot_6

Овошјето е одличен извор на енергија, хранливи материи, вода, витамини, влакна и антиоксиданси. Сепак, важно е да знаете кое овошје има најмногу шеќер ако имате некои здравствени проблеми, особено дијабетес.

 

 

 

– Точно, овде се работи за фруктоза, овошен шеќер, но шеќерот сепак е шеќер. Ова особено треба да го читаат луѓето со дијабетес и другите кои сакаат да го намалат внесот на шеќер – вели од Јасна Вујичиќ, виш диететичар – нутриционист и открива 7 овошја кои имаат најмногу шеќер.

 

Грозје

 

Тоа е најубавиот украс на трпезата, има многу видови, од трпезни до вински. Без разлика дали е црно, бело или розево, просечното грозје има околу 16% шеќер во проценти. Тоа е многу за нешто што е толку лесно да се турка во уста. Може да ги јадете побавно ако ги преполовите и замрзнете. Ќе ве чека како освежително летно/есенско уживање на кое му треба малку повеќе време за јадење. Патем, го знаете и ова: сувото грозје има дури 60% шеќер, што го прави овошје со најмногу шеќер убедливо!

 

Смокви

 

Сто грама смокви (просечно два свежи плодови) содржат 16 грама шеќер. Во проценти, тоа е 16% шеќер. Кај сувите смокви процентот на шеќер е поголем, неверојатни 48% шеќер. Ако се обидувате да внимавате на шеќерот, може да исечете неколку парчиња и намачкајте ги со козјо сирење за уживање богато со протеини, или користете нешто во сосот за да додадете малку посно месо како пилешко.

 

Манго

 

Ова егзотично овошје е здраво, има убав, сочен вкус и големо рамно семе. Содржи влакна и други хранливи материи што ви се потребни. Но, има и природен шеќер, а некои овошја имаат повеќе од другите. Процентуално, просечното манго содржи околу 15% шеќер. Ова овошје не е најдобриот избор ако се обидувате да внимавате на вашата тежина или да следите колку шеќер јадете. Можеби можете да уживате во неколку парчиња и да го споделите остатокот со вашето семејство или да заштедите за подоцна.

 

Јапонско јаболко од persimmon

 

Persimmon (или persimmon) е натоварен со фитонутриенти, но и со шеќер. Процентуално, јапонскиот persimmon содржи 13% шеќер, како и околу 3,6% влакна. Исто како и кивите, така и ова овошје созрева со стоење на собна температура, омекнува и има убав пријатен вкус. Ова е деликатес овошје кое лесно се наоѓа во нашите продавници, а доволно е едно овошје или помалку.

 

Цреши

 

Омилено летно освежување, црешите имаат многу шеќер и тоа дефинитивно го чувствувате: една мала шолја цреши од 100 грама содржи 12% шеќер. Ако наполните голема чинија со вишни, може да изгубите сметка за тоа колку јадете. Измерете ја вашата ужина пред време за да знаете точно колку шеќер ќе јадете.

 

Банани

 

Една просечна банана од 120 грама содржи 14 грама шеќер. Процентуално, тоа е околу 12% шеќер. Ако тоа изгледа како повеќе отколку што очекувавте, пресечете половина од тоа во утринските житарки или исечете мало парче банана во вашата овесна каша или едноставно додадете ја во салата или шејк.

 

Круши

 

Една круша со средна големина има околу 170 грама и 17 грама шеќер. Јасно е дека, процентуално, крушата има 10% шеќер. Ако се обидувате да изгубите тежина, не јадете го целото овошје – само исечете неколку парчиња во јогурт или врз салата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma