Од надуеност до НЕПОДНОСЛИВА БОЛКА: Што се може да се случи ако јадете премногу ЛУБЕНИЦА?

11 јули, 20240
Lubenica-2-2048x1371

На топло ништо не освежува подобро од разладена лубеница.

Слатка е и полна со течност и речиси е невозможно да се одолее.

И оттука започнуваат потенцијалните проблеми.

Имено, експертите предупредуваат дека доколку претерате со лубеницата, последиците можат да бидат многу сериозни, од напад на уролитијаза (присуство на една или повеќе калкули, односно камења во уринарниот тракт), до надуеност, па се до зголемување на нивото на шеќер во крвта.

Луѓето кои страдаат од дијабетес, отпорност на инсулин и метаболички нарушувања треба да ја земат предвид количината на лубеница што ја консумираат, бидејќи тие се особено изложени на ризик. Исто така, луѓето кои имаат проблеми со цревата не треба да претеруваат, бидејќи надуеноста е неизбежна.

Експертите велат дека ако некој има камења во уринарниот тракт и јаде големи количини лубеница, овие калкули можат да предизвикаат и да предизвикаат страшна болка.

Сите кои некогаш преживеале „напад од камења“ знаат колку е тоа болно и неопходна е помош од лекар.

Совет е да не земате повеќе од 300 грама лубеница во текот на денот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma