Пет правила кои русокосите треба да ги следат во текот на летото: Внимавајте на вашата коса

9 јули, 20240

Летото не е еден од најголемите пријатели на косата, особено ако е бојадисувана и третирана на фризер. Русата коса и кога е природна е покршлива и послаба отколку косите со темен пигмент.

 

 

 

 

 

Затоа и треба да обрнете повеќе внимание на одржувањето.

 

Избегнувајте директно сонце

Заштитете ја косата со помош на специјални препарати за таа намена и носете шешир или летна шапка.

 

Добро мијте ја

Барем еднаш неделно користете маска со длабинско дејство, но обидете се да не ја миете пречесто, туку најмногу двапати неделно, за да не го запрете процесот на природна хидратација на влакното.

 

Испирајте со млака до ладна вода

Доколку водата е бигорлива, ако сте во можност, инвестирајте во филтер. Во лето е подобро да плакнете со млака до ладна вода.

 

Внимавајте на базените

Хлорот во базените може да создаде хемиска реакција со препаратот кој е употребуван за боење и да резултира со непријатна зелена нијанса на вашата коса.

 

Побарајте фризерски третман

Секој фризер нуди длабински третман за заштита на влакното на третираната коса. Ако сакате да имате здрава руса коса, не штедете на овие третмани.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma