Подгответе ЛАВА КОЛАЧ: Без брашно и брза припрема за вкусен десерт

5 јули, 20240
af4a0d961ef28f0f4875311f5a8288a96004c110

Состојки:

230 гр темно чоколадо, ситно сечкано

170 гр несолен путер исечен на коцки

4 големи јајца

100 гр шеќер

1/8 лажичка сол

Рецепт:

Поставете ја решетката на рерната во средната положба и загрејте ја рерната на 190°C. Чаши за мафини со путер. Чоколадото со путерот растопете го на пареа со повремено мешање додека смесата да се растопи и да се изедначи. Тргнете од оган.

Додека се топи чоколадото, изматете ги јајцата, шеќерот и солта со помош на миксер на средна брзина додека смесата не стане светла и бледа, околу 5 минути. Намалете ја брзината на минимум и измешајте ја чоколадната смеса додека не се соедини.

Истурете во чаши за мафини и ставете го на плех за печење. Печете додека рабовите не поруменат, но средината оставете ја недоволно испечена, околу 10 минути. Избегнувајте прекумерно печење. Оставете да се излади 3 минути и послужете.

Чоколадната торта од лава е многу едноставна, потребна ви е само средината на колачот за да ја оставите недоволно испечена. Чоколадната торта се прави без брашно и е одлична кога сакате нешто слатко, а немате многу време.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma