Положба на спиење која пружа совршен сон: Како да се ослободите од болките во грбот и да спиете како бебе

19 април, 20240
82180_shutterstock-1536165917_f

Нема ништо слично како чувството да се будите одморени и без болка, подготвени за нов ден. Спиењето има клучна улога за нашето здравје, па се поставува прашањето – која е совршената положба за спиење која може драстично да ја намали болката во грбот и вратот?

Д-р Абинав Синг, експерт за спиење, ни дава неколку совети.

Спиењето на грб не само што е удобно, туку и најдобро за ‘рбетот. Кога лежите на грб, му дозволувате на телото да дише правилно, додека вашата кожа може слободно да дише, а му олеснува и на затнатиот нос.

Ако сакате да спиете на страна, особено за време на бременоста, можете да го ублажите рефлуксот на киселина и да го намалите ‘рчењето.

Сепак, дали постои универзално најдобра положба за спиење? Д-р Синг посочува дека треба да му дозволите на вашето тело да избере само. Иако не постои „една големина што одговара на сите“, истражувањата покажуваат дека обично се вртиме 20-25 пати во текот на ноќта. Нашите тела инстинктивно знаат што им треба.

Кога станува збор за болки во грбот, спиењето на грб може да обезбеди олеснување.

За болка во вратот, се препорачува да лежите на грб и да ја наместите перницата за да ја поддржите природната кривина на ‘рбетот. Ако болката во вратот продолжи, посетата на лекар може да биде корисна.

Ако сакате да го подобрите квалитетот на вашиот сон, воспоставете рутина пред спиење, создадете релаксирачка атмосфера во спалната соба и избегнувајте стимуланси како алкохол и кофеин пред спиење. Вашето тело ќе ви се заблагодари, а вие ќе се разбудите освежени и подготвени за нов ден!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi