Помага при чир на желудникот, го регулира холестеролот, цревната флора.Сокот од зелка е вистинско богатство на здравјето, а еве како да го направите

1 април, 20240
Сок од зелка

Доколку имате соковник, овој напиток можете да го направите многу лесно, но има и опција за подготовка без мал апарат за домаќинство.
Одамна е позната изреката дека „здравјето доаѓа преку уста“. Постојат многу намирници кои со правилна употреба го подобруваат нашето здравје и општото функционирање на организмот.

Една од нив е дефинитивно зелката, која освен како салата или главно јадење, можете да ја подготвите и во вид на сок.

Придобивките од сокот од зелка:

– го регулира нивото на холестерол

-помага во борбата против чир на желудникот

– помага во борбата против воспаленија во организмот

– помага за одржување на здравјето на цревата

– го потиснува Helicobacter pylori во желудникот

– помага во апсорпцијата на хранливи материи од друга храна

Pomaže za čir na želucu, reguliše holesterol, crevnu floru... Sok od kupusa je prava riznica zdravlja, a evo i kako se pravi

Подготовка 1:

Половина од зелката ситно исецкајте или изрендајте. Ставете во тегла (до половина од теглата) и истурете вода до врвот. Оставете да отстои 48 часа, па процедете и испијте една чаша наутро и една навечер.

Подготовка 2:

Пресечете ја зелката на половина, а потоа извадете го „срцето“. Се сече на помали парчиња, се става во соковник и се цеди. Можете да пиете веднаш.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi