ПРИНЦОТ ХАРИ ВО ЦЕНТАРОТ НА НОВ СКАНДАЛ Неговата фондација во огромни загуби, еве колку должи

15 мај, 20240
Screenshot_8

Добротворната фондација на Меган Маркл и принцот Хари не е во добра состојба, покажува регистарот за добротворни цели и собирање средства во Калифорнија, каде славната двојка живее со години.

 

 

 

 

Бидејќи не беше доставен годишниот извештај и не беа исплатени одредени надоместоци, прекинаа исплатата и потрошувачката на пари, односно распределбата на хуманитарните средства. Тие се вклучени во голем скандал, а извори блиски до нив тврдат дека тоа е единствената вистина за аферата.

 

Извори од фондацијата инсистираат на тоа дека документацијата била поднесена навреме, а разликата се сведувала на проверка што ги придружувала документите што исчезнале по пошта. Се вели дека е испратен нов чек, што би требало да значи дека проблемот брзо ќе се реши, но се случува голема работа.

 

– Се за фондацијата е доставено навреме. Дел од таа апликација беше чек. Се чини дека чекот никогаш не бил примен, што го дознавме дури кога беше објавена оваа вест за задоцнето плаќање. Испратена е нова проверка и очекуваме таа брзо да се реши и да се покаже во евиденцијата во рок од седум работни дена – соопштија од организацијата на  Меган Маркл  и принцот Хари .

 

Сè се случи по тридневната посета на Меган Маркл и принцот Хари во Нигерија, каде што престојуваа од минатиот петок. Турнејата најави партнерство помеѓу Фондацијата Архивел и Фондацијата Геанко, добротворна организација во Нигерија која спроведува медицински мисии, го промовира здравјето на мајките и обезбедува стипендии за млади жени жртви на тероризам.

 

Поради скандалот околу извештаите и исплатите на фондацијата, на Меган Маркл и принцот Хари им се закануваат такви мерки. Физичката проверка била дел од документот испратен до канцеларијата на јавниот обвинител на Калифорнија, а се верува дека е испратен нов документ за да се реши проблемот.

 

Фондацијата „Архивел“ е непрофитна организација основана од Хари и Меган кога се преселиле во Соединетите држави откако се повлекоа како високи членови на кралското семејство во 2020 година. Организацијата е одвоена од медиумите и другите деловни мисии на славниот пар.

 

Пад на донации на фондацијата

Претходниот годишен извештај на фондацијата покажа дека донациите во 2022 година се намалени за 11 милиони долари. Донациите во 2022 година паднаа на нешто повеќе од 2 милиони долари од 12,9 милиони долари во 2021 година.

 

А „профитот“ во 2021 година од девет милиони долари исчезна поради недостиг од донации. Фондацијата забележа загуба од 674.485 долари во 2022 година, бидејќи приходите беа 2 милиони долари, а трошоците беа 2,67 милиони долари. Во 2022 година се појавија само двајца големи донатори кои дадоа околу 1 милион долари, а таа година неидентификуван донатор даде 10 милиони долари, но оваа година донацијата не беше повторена. Фондацијата располага со 8,3 милиони долари во готовина и средства, покажа претходен дефект, пишува Дејли мејл.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi