Со овој напиток за детоксикација побрзо ќе ослабете: „Веќе немам проблем со подуеност“

2 април, 20240
Артичока

Миранда Нокс ја испробала програмата за детоксикација со вода од артишок и вели дека после 10 дена чувството на надуеност се намалило и нејзината кожа блеснала со нов сјај.

Многумина го прифатија ставот дека зеленчукот е многу важен во исхраната, но и потрошувачката на водата во која се варел зеленчукот може да биде многу корисна. Имено, водата во која се вареле артичоките е богата со витамини, минерали и антиоксиданси кои можат да помогнат во сузбивање на надуеноста и промовирање на чист тен, пишува The Sun.

Конзумирањето на оваа вода е особено популарно меѓу жените во Франција, која случајно е една од најголемите одгледувачи на овој зеленчук, а жените ја сметаат за одличен пијалок за детоксикација, па Миранда Нокс, авторка на порталот, решила да ја проба во пракса.

Fotolia
Што е толку добро во водата во која се варат артичоките?

Имено, оваа вода е полна со витамини, особено со фолна киселина, витамин Ц и други антиоксиданси, како и со минерали, како што се магнезиум, фосфор и калиум. Покрај тоа, важна активна состојка на артишокот е цинаринот, антиоксидантно соединение, кое најмногу се наоѓа во надворешните листови.

Миранда вели дека во периодот во кој конзумирала вода за готвење од артишок чувствувала дека стомакот и е помалку надуен и ослабела.

За да подготвите вода од артичока потребни ви се еден или два свежи листови или суви,филтрирана вода, сок од лимон, малку ѓумбир и малку нане или јаворов сируп за да го подобрите вкусот.

– Артичоките измијте ги и исечете ги стеблата, па исечете ги на помали парчиња. Во тенџере зовријте вода и додадете ги артичоките и варете ги 30 до 45 минути или додека не омекнат. Оставете да се излади, а потоа процедете ја водата во сад и извадете ги самите артичоки. Додадете ја саканата арома и – пијте! Остатокот од течноста можете да го чувате во фрижидер до три дена – советувала таа.

Бидејќи вообичаено пие многу вода во текот на денот, не и било проблем да ја вклучи во исхраната. Инаку, се вели дека се јаде урамнотежена исхрана. Можела малку да го намали процентот на неквалитетна храна и да го зголеми процентот на овошје, но ништо не сменила, освен што во вообичаената рутина додала вода од варењето на артичоката.

– Кога го сфатив потенцијалот на оваа вода за моето здравје, веднаш ми стана повкусна – вели таа.

Артичоките се одлични за надуеност и варење, а нивната вода е богата со антиоксиданси кои се важни за одржување на свежа кожа и борба против знаците на стареење. Водата од артичоките што ја пиела одлично влијаела на нејзиното варење, а и се намалиле надуеноста и килограмите.

Треба да се напомене дека Миранда редовно тренира и се грижи да се храни здраво, па водата од артичока и го забрзала процесот на слабеење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi