Топлината може да влијае и на вашето Wi-Fi, еве како да го заштитите рутерот

2 јули, 20240

Голем број фактори можат да влијаат на квалитетот на вашата интернет конекција, па дури и објектите во близина на вашиот рутер.

Топлината влијае на технологијата

Топлината не е проблем само за нас, туку и за нашата технологија, која може да се оштети доколку се изложи на прекумерна топлина, пишува The Sun.

Рутерот за Wi-Fi е една од ставките што се забораваат кога се споменуваат проблеми со топлината.

„Мобилните телефони и рутерите имаат вграден хардвер кој им помага да останат ладни, но има некои работи што можете да ги направите за да им помогнете“, објасни експертот за телекомуникации Сабрина Хоке.

Чувајте го вашиот рутер во најстудената просторијата во вашиот стан

Најдобро е да го чувате рутерот во најкул просторијата во куќата.

Значи, некаде на или во близина на прозорецот не е идеално бидејќи ќе биде изложено на директна сончева светлина.

„Како општо правило, директната сончева светлина често може да има штетен ефект врз вашата технологија“, вели Хок.

Не собирајте предмети во близина на вашиот рутер

Во принцип, треба да избегнувате натрупување предмети околу рутерот бидејќи тоа не е добро за сигналот.

Затоа, поместете ги сите книги или работи од полиците што се премногу блиску до вашиот рутер.

Избегнувајте преоптоварување на рутерот

Денес, сите ние имаме изобилство на уреди како што се паметни телефони, лаптопи, таблети, паметна домашна опрема, паметни телевизори и многу повеќе.

Вашиот рутер генерално може да се справи со неколку уреди овие денови, но колку повеќе уреди имате, толку е поголемо оптоварувањето на рутерот.

Ако можете да исклучите некои апарати за да го намалите товарот за време на топло време, тоа може да помогне.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma