ТРИ НАМИРНИЦИ КОИ ТРЕБА ДА ГИ ЈАДЕТЕ ВО ЛЕТО: Ќе ви помогнат да ја одржите линијата

26 јуни, 20240
bffd687d2ff585e9b15d07e09d9687e3a2c1b685

Летото официјално започнува во јуни, па затоа треба да јадеме поздрава и полесна храна за полесно да се носиме со високите температури. Нутриционистите Никол Родригез и Џо Петерсон издвоија храна која дефинитивно треба да се најде на вашето мени овој јуни.

Сирење

Јадењето свежо сирење е одличен и лесен начин да додадете повеќе протеини и важни хранливи материи во вашата исхрана. Освен што е хранливо, распарченото сирење е исто така нискокалорично, што го прави одлична ужина кога надвор е топло и кога копнеете за нешто. Тоа е одличен извор на калциум, минерал неопходен за одржување цврсти коски, како и за одржување на функцијата на мускулите и нервите, пренесува Eating Well.

Кога јадеме сирење треба да внимаваме на количината за да не внесуваме премногу натриум. Луѓето чии лекари ги советувале да внимаваат на внесот на натриум треба да обрнат посебно внимание на ова. Наместо целото пакување, порцијата треба да ја пресечат барем на половина.

Праски

Праските се омиленото овошје на многу луѓе за јадење во текот на летните месеци. Нутриционистот Никол Родригез рече дека една праска со средна големина содржи само 80 калории, три грама влакна и два грама протеини. Покрај тоа, нејзиното „месо“ содржи бета-каротин, важен антиоксиданс кој се претвора во витамин А и игра важна улога во промовирањето на здравјето и имунитетот на очите.

Јагоди

Јагодите содржат влакна и витамин Ц, важен антиоксиданс потребен за силен имунолошки систем и производство на колаген во кожата. Плус, не треба да се грижите премногу за калориите кога јадете јагоди. Тие се познати како вкусно нискокалорично овошје.

И двајцата се согласија дека не треба да консумирате желе или џемови од јагоди, туку да јадете јагоди. Можете да ги консумирате за појадок, во смути и разни десерти, но најдобро е да ги јадете без никакви додатоци и да уживате во нивните благодети и сладок вкус.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma