Храна која е идеална за разладување во топлите летни денови

11 јули, 20240
Screenshot_5

Кога дневните температури се премногу високи, потребно е на телото да му понудиме помош и дополнителна заштита за да се разлади. Иако најчесто одбираме сладолед, всушност треба да јадеме храна која во себе содржи доста вода.

 

 

 

Храната која ја јадеме игра клучна улога во регулацијата на телесната температура и одредени намирници навистина можат да не разладат.

 

За вистинско разладување на телото најдобра е храната со висок процент на вода.

 

Кои намирници се најдобри за разладување?

 

Многумина најпрво ќе кажат сладолед, но за жал тоа не е опција број еден.

 

На прво место се краставиците, но ниту тоа не е единствената храна совршена за разладување.

 

Во прилог погледнете ја листата на намирници, на која не се наоѓа вообичаениот сладолед, а кои исто така ќе ви понудат одлично летно разладување:

 

– Краставици

 

– Јагоди

 

– Лубеници

 

– Тиквички

 

– Ананас

 

– Манго

 

– Зелени Пиперки

 

– Портокали

 

– Зелена салата

 

– Целер

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma