Јадете го овој зеленчук секој ден, го спречува згрутчувањето на крвта, го помага варењето и ги топи мастите

9 јули, 20240
Шери домати

Популарниот зеленчук ги топи мастите, поволно делува на крвта и варењето, јадете го секој ден ако можете.

Многу луѓе не конзумираат домати доволно често, а има неколку важни причини зошто треба. Истражувањата покажуваат дека ликопенот кој се наоѓа во доматите може да го спречи развојот на клетките на ракот, особено ракот на простата, желудникот и дебелото црево. Исто така, корисно е да се знае дека готвењето домати го зголемува нивото на ликопен.

Доматите се богати со витамин Ц, кој е природен антиоксиданс, а содржат и витамин А, железо и калиум, кои играат клучна улога во одржувањето на здравјето на нервите и нормалната циркулација на крвта, пренесува  Krstarica.

Витаминот К, кој се наоѓа и во доматите, е важен за згрутчување на крвта. Секојдневното консумирање домати исто така ќе ви помогне да ја одржите вашата кожа здрава и блескава.

Доматот може да ја намали и штетата предизвикана од консумирањето тутун благодарение на кумаринот и хлорогената киселина што ги содржи.

Ако се обидувате да ослабете, доматите ќе ви бидат од голема помош. Има малку калории и е богат со растителни влакна, што значи дека ќе ве држи сити подолго време и ќе помогне во подобро топење на мастите.

Ако можете, обидете се да ги вклучите во вашата исхрана секој ден.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma