Јадете премногу влакна? Пет грешки во исхраната кои придонесуваат за големи подочници

23 април, 20240
85160_shutterstock-2127564530_f

Токму кога мислевте дека го имате под контрола распоредот за спиење, вашата област под очите сè уште не може или нема да соработува. Можеби ќе бидете фрустрирани кога ќе видите подочници. Не се обесхрабрувајте. Освен сонот, вашата исхрана може да придонесе и за проблеми со кожата под очите.

Не пиете доволно вода

Дехидрацијата може да предизвика и задржување на водата во телото, што може да доведе до надуеност. Пијте многу вода во текот на денот за да му помогнете на вашето тело да ги исфрли вишокот течности и да останете хидрирани.

Јадете многу преработена храна

Преработената храна е богата со натриум, конзерванси и други состојки кои можат да предизвикаат воспаление и оток. Јадете исхрана богата со целосна храна богата со хранливи материи, како што се овошје, зеленчук, цели зрна и немасни протеини.

Внесувате премногу сол

Преработената храна често е богата со сол, а прекумерното консумирање сол може да предизвика задржување на водата во телото, што доведува до отекување на лицето и очите. За да го ограничите внесот на сол, гответе со билки и зачини наместо сол и избегнувајте преработена и пакувана храна богата со натриум.

Не јадете доволно влакна

Не е сè до тоа што ќе го исфрлите – тоа што ќе го додадете исто така може многу да ви помогне. Исхраната со малку влакна може да предизвика запек и надуеност, што може да предизвика отекување на лицето и очите. За да промовирате добро варење и да го намалите воспалението, јадете многу храна богата со растителни влакна, вклучувајќи овошје, зеленчук, цели зрна и мешунки.

Конзумирате премногу шеќер

Дали сакате слатки? Важно е слатките задоволства да бидат умерени, особено ако сте загрижени за вашата кожа. Прекумерното консумирање шеќер може да доведе до воспаление во телото, што може да придонесе за надуеност и ќесички на очите. Намалете го внесот на слатка храна и пијалоци во корист на природни засладувачи како овошје или мед.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi