Category: Eat & Drink Story

1298.jpg
Потребни состојки: 400гр – мисиркини гради 2-црвени пиперки 1-жолта пиперка Зелена салата Малечок домат 200гр- печурки 100гр- сланина 100грр- фета сирење 100гр- ананас од конзерва Оцет(балсамико,или јаболков) Лажиче оригано, сол, вегета Начин на подготовка: За салатата, навистина не ви треба некој посебен рецепт, ниту пак точни мерки за состојките. Се може да адаптирате по ваш […]

sladoled.jpg
Овој традиционален  индонезиски десерт, ќе ве остави без здив. Вкусен, крцкав, и мек се служи со шеќер во прав, а совршено прилега со топка сладолед. Бананите изгмечете ги, додајте го шеќерот и брашното во кое сте додале прашок за пециво и замесете го тестото. Со помош на лажица, вадете го тестото во облик на топки […]

blag.jpg
Потребни состојки: 250гр – лиснато тесто 100гр- густин 30гр-брашно 3пати по 100гр- шеќер 4-јајца 750 мл.    млеко 300мл. Вода 250мл. Слатка павлака 2 – ванилин шеќери   Начин на подготовка: Лиснато тесно, рассукајте го во тенки кори, поделете го на 2 дела, во димензии, помали од четвртест плех, да се набоцкаат со вилушка па да […]

solen.jpg
За топло-ладните денови спремете луто пилешко кое можете да го послужите со ориз или со компир. Лесно месо зачинето со вино, пиперка или портокал, ќе ги засити и најгладните. Состојки: 1 – Поголемо пиле, исечкано на парчиња Лута ситно измелена пиперка 1кг- Портокали Маслац Сол, пипер Лук,кромид 1дл- бело вино. Начин на подготовка:  На парчиња […]

3139.jpg
Ова е едоставен овошен рецепт, а подготовката е лесна и брза и може да се приготвува во текот на цела година.   Потребни состојки: 1/2кг. Овошје по желба(свежо или од компот) 1 – шеќер во прав. По желба, листови од бадем 5 белки 250гр – шеќер 1/2л – шлаг   Начин на подготовка: Овошјето може […]

1262.jpg
Потребни состојки: 4 – чешниња лук 3см- свеж ѓумбир 2мали чили пиперчиња ½ жољичка листови од кориандер 750гр мелено свинско 1 – јајце 2дл- маслиново масло 2-краставици 2- шољи ориз Округлите топчиња од свинско месо и егзотичните зачини се исклучителен гастрономски специјалитет и одличен зимски оброк, бидејки овозможуваат хранливи состојки кои го подобруваат имунитетот. Пробајте […]

5112.jpg
Состојки: 500гр – Ванила сладолед 85гр-мелен кекс 2г.- цимет 3 – белки 2000мл. Зејтин за фритеза Начин на подготовка: Одвојте го сладоледот во 8 топки. Ставете ги на пергамент и оставете ги во замрзнувач на 1 час. Во длабок сад, помешајте цимет и кекс. Во друг сад, изматете белка додека не добиете пенлива маса. Валкајте […]

Lazanji.jpg
Ова е прекрасен рецепт со тиквици и три врсти на сирење, и навистина е прекрасен гурманси рецепт, кој лазањите ги поретвара во прекрасно ново откритие! Понудете им ги и на вегетаријанците! Состојки: 600гр-тиквици 50гр-маслац Бел бибер 12 листови лазањи Сол 100гр – горгонзола 50гр-моцарела 15гр-пармезан За Бешамел сос 50гр – маслац 50гр – пченично остро […]

kornfleks.jpg
Потребни состојки: 150гр – корнфлекс 100гр- чоколадо за готвење 120гр – маргарин 100гр – сецкани ораси 50гр – сецкани лешници 50гр – суво грозје или брусници 2 – лажици шеќер 3 – лажици мед Хартиени корпи   Начин на подготовка: Маргаринот, шеќерот, медот и чоколадата, да се растопат на млака температура. Се додаваат орасите, лешниците, […]

Chilli-beef-burritos2.jpg
Потребни состојки:  500г – јунешко месо. 1 – лажичка маслиново масло 1 кромид, ситно сецкан 1- стапче цимет 4 – каранфилчиња 1 – лист лорбер 2 – шољи јунешка супа 8 – тортиљи Салса од домати за служење Начин на подготовка: Се чисти месото од маснотијата и се сече на коцки, со величина од околу […]

2108.jpg
Направете сами, јајца за декорација на велигденската трпеза, со кои ќе си го украсите домот а воедно и ќе уживате во нивниот прекрасен вкус. Јајца од сирење: Потребно е бело меко сирење, да се помеша со путер, рачно да се обликуваат јајцата, потоа се валкаат во измешани зачини (оригано, бибер, магдонос и пиперка) Чоколадни јајца: […]

1195.jpg
Велигденските празници секојпат оставаат зад себе купче, искршени, сварени јајца, со кои не знаеме што понатаму. Ние најдовме прекрасно решение  доколку сакате да ги изненадите вашите најблиски со вкусно предјадење. После кршењето на јајцата, направете вкусен Маџарски рецепт. Потребни состојки: 200гр – смрзнат грашак 200гр-морков 200гр-компир 200гр-јаболки 1-лимон 6-лажици мајонез 7-лажици кисела павлака 250мл-супа од […]

1189.jpg
Кој вели дека не можете да уживате долколку постите? Напротив – можете и морате, бидејки посните колачи со лешници и рум едноставно не оставаат простор за ништо друго туку само за задоволство. Состојки: Рум 200гр. Лешници 300гр. Мелени ораси. 200гр.шеќер во прав 300гр. Какао – крема за готвење.   Подготовка: Орасите и шеќерот  замесете ги […]