Category: Eat & Drink Story

hyin.jpg
Начин на подготовка: Морковот се става да се вари. Кога ќе биде готов добро се пасира. Направете светла запршка од путер и брашно, додаете го пасираниот морков, малку шеќер, сол и млеко, онолку за да добие густа маса. Варете се заедно уште 5 минути.

puding.jpg
Потребни состојки: ¼ шољички плус 1 лажичкa шеќер 3лаж. скробно брашно 1лаж. плус 1 ½ лажичка какао во прав , шеќер , сол 1 ¼ шоља павлака за готвење 1 ¼ шољичка млеко ½ лажичка екстракт од ванила 170г полуслатка чоколада ½ лажички екстра мента 1 лажица плус 1 ½ лажичка оладен путер исечен на […]

рецепт1.jpg
Потребни состојки: Околу 500гр пилешко 2 чешниња лук Сол и бибер Мелена чили пиперка Половина  црвен кромид 1 црвена пиперка 2 помали моркови 2 помал праз (само долниот бел дел) 100гр шитаке печурки 60гр кафеав шеќер 120мл соја сос 2лаж. сок од лимон 3чешниња лук 3см.нарендан свеж ѓумбир 120мл вода 7 лаж. скробно брашно Начин […]

palacinki.jpg
Потребни состојки: 4 – шољи брашно ¼ шољичка млеко во прав 2 лажици сода бикарбона 4 лажици прашак за пециво 1 лажичка сол 1 ½ шољичка замрзнати или свежи јагоди 1 лажичка екстракт од лимон 3 големи јајца, изматени ¼ шоља стопен путер или зејтин 3 шољички ладна вода за да се добие густина на […]

kolaci-od-visni.jpg
Потребни состојки: ¼ шољичка путер 1 и 1/4шољичка ситен шеќер 1- лажичка прашак за пециво ½ лажичка сол 1 – лажичка екстракт од пеперминт 1 – лажичка ванила 1 – јајце 2 по ½ шољичка брашно ½ шољичка ситно сомелени пеперминт бомбони 48 црвени вишни со петелки Крупен шеќер Начин на подготовка: Загрејте на печката […]

recept2.jpg
Потребни состојки: 600гр – Пилешки гради ½ – шоља презла 1/8-од лажичката – мелен црвен пипер ½ шољичка ораси 1  –белка 1 – лажица сенф Со компир и тестенина, пилешкото спаѓа во едни од најчестите јадења во Хрватскиот мени и во домашната кујна. Пилешките гради, овој пат подгответе ги на интересна комбинација, со зачини, кои […]

tumblr_kxoiy9VbzK1qb3ybno1_400.jpg
Коцките Тирамису, можете да ги обликувате по желба и никогаш да не ја изгубат својата препознатливост – вкусот. Потребни состојки: 1 Тирамису 600мл. – млеко 300мл. – кафе 2 лажици Рум 100гр чоколадо за готвење 1 кутија пишкоти (200гр) За фил: Какао  во прав   Начин на подготовка: Во висок сад ставете сварено ладно млеко, […]

recept1.jpg
Потребни состојки: 20гр ориз 1 тиквица 1 мала главица кромид 4дл. Вода Сол Вегета Маслинов зејтин Малку путер Начин на подготовка: Да се насецка ситно кромидот На маслинов зејтин да се пропржи кромидот и да се додадат тиквиците Да се динста и да се полева со вода додека не омекнат тиквиците  Да се додаде оризот, […]

рецепт.jpg
Ова е рецепта за фантастичен крем од карамела, кој(покрај тоа што може да се јаде сам)може да се користи како намаз за палачинки, полнење на тесто, премаз за тортa, прелив за сладолед и т.н. Потребни состојки: 1л- Полномасно млеко 400гр – путер 300гр – шеќер Лажичка екстракт од ванила Пола лажичка сода бикарбона Малку сол […]

recept.jpg
Потребни состојки: Пола лажичка маслиново масло 1 помеко парче телешко месо (400г). сол, бибер по вкус 2 чаши коктел од домати 2 чениња лук, исечен на листови 2 лажици оцет-балсамико 4 чаши рукола Начин на подготовка: На средна температура, загрејте масло на тава. Намачкајте го месото со малку сол и бибер, па префрлете го на […]

кокос.jpg
За сите љубители на кокосот и на слатките, овој пат ви подготвивме рецепт за Кокос Торта. На наша радост,голем е бројот на домакинки кои го сакаат кокосот скоро во секој колач, бидејќи дава префинет вкус. Испробајте го новиот рецепт за торта со кокос. Потребни состојки: 10 Јајца 300гр шеќер 1 – лажица оцет 5-лажици брашно […]

lazanji.jpg
Потребни состојки: 500гр тесто за лазањи 1кг – домати 250гр- кашкавал 250гр-брокули 500гр-рендано сирење 1-главица кромид 4-варени јајца 1-кришка леб 0,8дл.-маслинов зејтин Сол Бибер Начин на подготовка: Да се издинста кромидот, доматите и пиперката со малку масло. Кога ќе боде готов зеленчукот, да се додадат цветовите од брокули и внимателно да се промешаат. Да се […]

2175.jpg
Потребни состојки: 2 –чаши сомелен кекс 10 – лажици стопен путер 2 – чаши рикота сирење 2 – чаши крем сирење (на собна температура) 2 – лажички екстракт од ванила ½ шољичка ситен шеќер 3 јајца, лесно изматени Свежи исечкани јагоди Подготовка: Загрејте на рерната на 160с. Ставете 24 хартиени корпи за мафин- колачи во […]