Category: Eat & Drink Story

krem-brule.jpg
Потребни состојки: • 6 жолчки • 75 гр бел шеќер • 3 мл екстракт од ванила • 600 мл слатка павлака • 25 гр кафен шеќер Подготовка: Загрејте ја рерната на температура од 150℃. Изматете ги жолчките од јајцата, додадете 4 големи лажици бел шеќер и ванила и потоа матете сѐ додека не добиете густа […]

kis.jpg
Потребни состојки: 300 гр лиснато тесто пола пакетче шпагети 1 шолја грашок (од конзерва или обарен) 250 гр павлака (12%) 2 јајца 200 гр рендан кашкавал сол, бибер, морско оревче, буковец 6 домати, исечени на четвртинки или 8 чери домати ситно сечкан магдонос, за декорација   Подготовка: Сварете те ги шпагетите. Исцедете ги и исплакнете […]

solen-kolac.jpg
Потребни состојки: –          200 гр брашно –          100 гр ладен путер –          1 јајце –          Малку сол –          По потреба 1-2 лажици вода За филот: –          3 помали тиквици –          2 јајца –          2 лажици ситно исецкан магдонос –          100 гр горгонзола –          100 гр свежо сирење –          Ситно исецкана пршута –          Бибер и сол […]

sangria.jpg
Потребни состојки: –          2 шолји боровинки –          2 шолји капини –          2 шолји јагоди –          2 шолји малини –          1 лажица шеќер во прав –          150 мл ликер од малини –          1 литар ладно розе вино –          1,5 л сок од брусница Во длабок сад ставете го овошјето, додајте го ликерот, шеќерот и убаво промешајте. […]

sos.jpg
ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ 2 чешни лук 1 големо кромитче ¼ жолт кромид 2 лажици маслиново масло 400 гр конзервирани домати 3 свежи домати 1 лажичка буковец ½ чаша павлака ¼ чаша вотка 1 лажица брашно (по потреба) ПОДГОТОВКА Исецкајте 1 големо кромитче, 2 чешни лук и ¼ кромид. Пржете ги во маслиново масло околу 5 минути. […]

snikers.jpg
Потребни состојки: –          400 гр шеќер –          250 гр печени и излупени кирики –          250 гр маргарин –          500 гр издробени бисквити –          150 гр чоколада за готвење –          8 лажици масло Подготовка: Зовријте го шеќерот во 300 мл вода, тргнете го садот од оган и додадете го маргаринот. Мешајте додека тој не се растопи. […]

nutela.jpg
Потребни состојки: –      4 полни лажици печени бадеми –      100 гр бела чоколада –      100 мл слатка павлака –      90 гр путер –      1 лажица џем од праски –      1 лажица мед Подготовка: Излупете ги бадемите и малку запечете ги, па смелете ги. Слатката павлака ставете ја во сад на оган. Кога ќе се стопли […]

makaroni.jpg
Потребни состојки: –          500 гр макарони –          500 гр спанаќ –          Две црвени пиперки –          200 гр  домат –          150 гр пармезан –          Лук –          Зачини по желба Подготовка: Сварете ги макароните. Спанаќот кратко пропржете го на маслиново масло, па додајте ги пиперките и доматите. Ситно исецкајте го лукчето и ставете го во сосот. Прелијте […]

kolace.jpg
Потребни состојки: 2 филџани брашно ¾ филџан ванилин шеќер 1 филџан млеко 2 супени лажици еспресо во прав ½ филџан стопен путер 1 јајце ½ филџан издробено чоколадо за готвење како чипс зрна од кафе Подготовка: Загрејте ја рерната на 190° C. Подгответе 12 хартиени калапчиња за колачи. Ставете го путерот во тавче и полека […]

skara.jpg
Потребни состојки: –          6 чешниња лук –          ½ дл сок од лимон –          ½ лажичка мелен бибер –          Малку рузмарин –          Малку босилок –          1 дл маслиново масло –          5 пиперки –          Малку сол –          6 шницли Подготовка: Измешајте ги сите состојки и ставете ја целата смеса во месото. Убаво прекријте го садот и ставете […]

recept.jpg
Потребни состојки: –      4 парчиња пилешки гради –      3 паршиња млад лук, исецкани –      1 лимон, само сокот –      сол и бибер –      250 гр путер –      10 лажици презла –      1 јајце –      маслиново масло, за пржење Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Изматеното јајце и презла ставете ги во чинии. Исечете ги […]

lenja-pita.jpg
Потребни состојки: –          220 гр растопен путер –          400 гр шеќер во прав –          2 жолчки –          1 лажица ванилин екстракт –          400 гр брашно –          100 гр мелени ореви –          350 гр малини Подготовка: Растопете го путерот и изматете го со шеќерот во прав. Додајте ги жолчките и екстрактот од ванила, и продолжете со […]

kolac1.jpg
Потребни состојки: 400гр бисквити малку овошен сок 100гр свежо овошје јагоди малини или вишни 200мл слатка павлака кесичка ванилин шеќер чоколадо за украс Начин на подготовка: На четири места ставете по осум бисквити, кои претходно сте ги натопиле во овошен сок. Преку нив ставете слатка павлака помешана со шеќер, а потоа овошјето. Оваа постапка повторувајте […]