20 октомври, 2017

Радио

Полнети компири со печурки

22 мај, 2014, Нема коментари
Состојки: Компир 4 поголеми печурки 300г. мајонез 200 г. (посен) -вински оцет, шолја – сок од лимон, 1 лимон –  каранфилче по желба – бибер во зрна, по желба – сол, по желба. Подготовка:...

Какао штангли

21 мај, 2014, Нема коментари
Потребни состјки 250 гр. маргарин 200 гр. шеќер во прав 80 гр. какао 250 гр. плазма бисквити 1 јајце 2 лажици рум Подготовка: Со миксер се матат маргаринот и шеќерот. Додадете јајце, рум и какао...

Без печење: Домашен Сникерс

21 мај, 2014, Нема коментари
Состојки: Прв слој 4 лажици агаве сируп (алтернатва – мед или друг засладувач) 4 лажици растопен путер 2 полни лажици путер од кикирики 1 лажичка екстракт од ванила 2,5 шолји шеќер во прав 400...

Медени топчиња

20 мај, 2014, Нема коментари
Состојки: 400 гр брашно Малку сол 2 лажички шеќер 2 лажици квасец 500 мл млеко Масло за пржење Мед за прелив Подготовки: Во поголем сад сипајте го брашното. Додадете ги состојките и изматете со...

Потпечен карфиол со лук

20 мај, 2014, Нема коментари
Состојки: 2 лажици сечкан лук 2 лажици маслиново масло 1 карфиол, пресечен на помали парчиња 1/3 шолја рeндан пармезан Сол и бибер 1 супена лажица свежо исечкан магдонос Подготовка: Загрејте ја рерната на 220...

Чоколадни топчиња со рум

19 мај, 2014, Нема коментари
Состојки:  2 јајца 300 грама мелени бисквити шишенце рум 100 грама суво грозје 200 грама мелени ореви 200 грама чоколадо две лажици зејтин. За декорација: 100 грама бела или млечна чоколада (по желба). Подготовка:...

Диетални кекси

19 мај, 2014, Нема коментари
Состојки:  8 лажици ладен путер,  еден филџан интегрално брашно,  еден филџан пченично брашно, 2 ¼ лажички прашок за печиво, 1/4 лажичка сода бикарбона, 1/2 лажичка сол, 3/4 филџан млеко, 1 ½ лажица сусам. Подготовка:...

Перничиња со зденка

17 мај, 2014, Нема коментари
Состојки: Половина квасец 1 лажичка шеќер 1 лажица сол 300 грама брашно 2 лажици презла 2 триаголника зденка 2 лажици трошки сирење Половина чаша јогурт Масло за пржење Подготовка: Во половина чаша топла вода...

Гибаница со кисело млеко

17 мај, 2014, Нема коментари
Состојки: 500 грама кори за пита 5 јајца 3 чаши кисело млеко 1,5 dl масло Малку сол Подготовка: Се матат заедно јајцата, киселото млеко, маслото и солта. Во подмачкан огноотпорен сад се ставаат три...

Чоколадни коцки со урми и ореви

16 мај, 2014, Нема коментари
Состојки: 1/2 лажичка екстракт од ванила 1/4 лажичка сол 100 гр. какао 400 гр. ореви мелени (или друго јаткасто овошје по вкус) 20 урми без семки Подготовка: Во блендер додадете ги оревите, какаото и...

Запечени лепчиња со лук и зачини

16 мај, 2014, Нема коментари
Состојки: 1 лажичка оригано 2 лажици магдонос свеж, ситно сецкан 4 парчиња леб 2 лажици путер 2 чешниња лук сол и бибер маслиново масло Упатство: Загрејте ја рерната на 200 степени. Во мала тава...

Чоколаден непечен ролат

15 мај, 2014, Нема коментари
Состојки: За белиот дел: 50 мл слатка павлака 50 мл кондензирано млеко 120 гр бело чоколадо 75 гр маргарин 30 гр шеќер во прав 1 жолчка 120 гр мелени бисквити 50 гр сецкани лешници...

Крофни од тиквички

13 мај, 2014, Нема коментари
Состојки: 1 тиквичка 1 јајце 1 пециво 5-6 лажици брашно ½ лажиче ракија Сол Бибер Магдонос Сусам Лен Семе од коприва 250 мл масло за пржење Подготовка: Најпрво се ренда тиквицата на крупната страна...
Почетна // Категорија "Рецепти" (Page 79)
Горе