“Тајмс“ Зукерберг прогласен за личност на година

14 декември, 20100
Mark-Zuckerberg-1

Основачот на социјалната мрежа “Фејсбук”, Марк Зукерберг е избран за личност на “годината “, до страна на списанието “Тајмс“ пренесува АФП. 26-годишниот Зукерберг е втор најдобар млад човек кој ја добил годишната награда на американското списание Уредникот на Тајм Ричард Стенџел рекол во врска со одликувањето дека социјалната мрежа “Фејсбук” го трансформира начинот на кој живееме.”. Бројката на регистрираните корисници на социјалната мрежа достигнала 500 милиони луѓе. Се претпоставува дека приходите на Зукерберг за 2010 година ќе достигнат околу две милијарди долари.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi