5 Совети за здрава исхрана преку пирамидата

23 септември, 20100
Vegetables

Започнете со вежбање. Здравата исхрана е изградена врз основа на редовни вежби кои ги балансираат калориите и одржуваат килажата. Фокусирајте се на храната не на грамажата. Пирамидата на здравата исхрана не се грижи за одредени порции или колку грама течат истите, па не би требло ни вие, едноставно служи како општ водич за како и што треба да се конзумира. Секогаш раcтенија. Изберете изобилие на зеленчук и овошје, цели зрна и здрави масти, како што е маслиновото масло. Намалување на американските закуски. Црвеното месо, солените закуски, рафинираното масло, засладените пијалоци се дел од американскиот начин на исхрана кои треба што повеќе да го избегнувате. Потрудете се вашите оброци да се на растителна основа, а доколку јадете месо идеален избор би биле рибата и живина. Земајте мултивитамини, и повремено по чаша пијалок. Земањето на мултивитамини може да биде добра полиса за исхрана и умереното пиење алкохолни пијалоци за многу луѓе придонесува здравствени придобивки, но тоа не е за секого.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi