Бурма, избори после 2 децении

7 ноември, 20100

Првите резултати од вчерашните избори во Бурма, Мјанмар, покажаа дека најдобро поминаа партииите кои се блиски на воената власт. Главната опозициска партија, предводени од добитничката на Нобелова награда Аун Сан Су Чи, го бојкотираа гласањето. Странски набљудувачи не им било дозволено да го следат гласањето. Претседателот Барак Обама го осуди гласањето како “се, само не слободно и фер.”Британскиот амбасадор во Бурма, рече дека овие избори претставувале можност за Бурма да се постави на патот кон демократија и национално помирување. И покрај ваквите критики, некои набљудувачи се надева дека изборите би можеле да го одбележат почетокот на постепена промена. Ова беа првите избори во Бурма по 1990 година. Тогаш убедлива победа освои партијата на Аунг Сан Су Кји, но на неа никогаш не и беше дозволено да ја преземе власта.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi