Чаеви кои ја лечат анемијата

15 декември, 20100
A mix black and flower tea leaves with cup of tea

Кај слабокрвните лица, најчесто проблемот е во недостаток на железо, кое е неопходно за пренос на кислородот до ќелиите, односно за правилно функционирање на мускулите и другите биохемиски реакции. Постојат и природни лекови кои го забрзуваат процесот на создавање на железо, и негово подобро искористување од храната која ја внесуваме. Затоа се препорачува да пиеме по три шољи дневно чај од коприва. Подгответе го така што, со 2дл врела вода ќе попарите една лажица суви листови од коприва. Народната медицина препорачува користење на четири лековити билки, со цел да ја излечите анемијата. Тоа се мајчина душичка, нане, коприва и листови од рузмарин . Направете чај од сите овие били, ставете лимон и засладете со мед. Витаминот С од лимонот, ќе ја подобри апсорпцијата на драгоценото железо. Потребно е дневно да пиете по половина литро од овој чај.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi