Најмалку 30.000 убиени во последните четири години во Мексико

16 декември, 20100
dead460x276

Во Мексико во судирите меѓу нарко картелите и војската и полицијата загинале повеќе од 30.000 луѓе откако пред четири години мексиканскиот претседател Фелипе Калдерон дојде на власт. “До 30-ти ноември регистрирани се 20.196 мртви од кога на власт дојде Калдерон, во декември 2006 година“, изјавил главниот обвинител Артур Чавез. “Во текот на оваа година загинале 12.456 лица“, односно од јануари до ноември додал тој.
Убиствата најчесто се последица на меѓусебните пресметки на нарко картелите, кои го контролираат шверцот на дрога во САД, како и поради судирите со војската и полицијата.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi