Естудиантес првак на Аргентина

12 декември, 20100

По петти пат во историјата на аргентинската лига Естудиантес станаа шампион. Клуб на Ла Плата повторно ја понесоа титулата од 2006 година. Откак победи со освојувањето на финалето против Апертура Арсенал 2:0. На крајот Естудиантес ја заврши сезоната со 45 поени. Главен јунак на победата беше Родриго Лопез кој постигна двата гола во последните 16 минути од играта и така им донесе спектакуларно славење на гледачите на стадионот. Бурно беше и славењето на теренто, а еден од најсреќните беше легендарниот аргентински фудбалер Хуан Себастијан Верон. Момците од Естудиантес имаа супер сезона. Имавме многу проблеми со повредите, но сите проблеми бевме во можност да ги надминат “, рече тренерот Алекс Сабеѓа за кого ова е втора титула од клупата на Естудиантес, по освојувањето на Копа Либертадорес титулата минатата година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma