Федерер како некогаш

28 ноември, 20100

Рожер Федерер дојде во одлична форма во Лондон, што на крајот ја потврди бидејќи во финалето го совлада првиот тенисер на светот, Рафаел Надал, со 2:1 во сетови. Шпанецот по првиот загубен сет успеа да израмни во вториот на 1:1, но одлучувачката делница убедливо му припадна на Швајцарецот. Федерер направи брејк за водство од од 3:1, за да продолжи со одличната игра и по еден час и 37 минути ифра да дојде до конечен триумф. Рожер Федерер – Рафаел Надал 6:3, 3:6, 6:1.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi