Филмови кои најверојатно ќе имаат номинација на Оскар

1 декември, 20100

Иако, официјално има неполни два месеци до оддржувањето на Оскарите, веќе почнуваат шпекулациите за можните номинирани филмови.
The Social Network- иако овој филм немаше голема заработка во кино благајните, сепак претрпе голема позитивна критика. Критиката за него беше примена со ентузијазам и нема сомневање дека академијата ќе го признае не само Финчер како режисер, туку и извонредниот Арон Соркин сценарист, и Џеси Ејзенберг кој фантастично го отелотвори Марк Цукерберг.
True Grit- кога зборуваме за браќата Коен, зборуваме за талентирано дуо кое досега многу пати се докажа како одличен тандем. Сите кои го погледнале филмот даваат позитивни критики. Во филмот како актери се појавуваат Мет Дејмон и младиот и талентиран Хајли Стеинфилд кој несомнено ќе ја има својата прва номинација.
Winter’s Bone- е семејна драма, за предвреме созреаните деца со проблематични родители.
127 Hours- тоа е филм базиран на вистинска приказна, пет дневна агонија по која Ралстон преживеа на дното на кањонот, откако неговата рака била приклештена со камен. Критиките се извонредни, а некои тврдат дека ова е најдобар филм на Бојл, а многумина се ентузијасти околу актерската игра од страна на Џејмс Франко
Black Swan- филмот зема четири номинации на Spirit AwardsДухот, а Мила Кунис освои награда на филмскиот фестивал во Венеција. Се разбира, не смееме да заборавиме и на Натали Портман, која ја има една од главните улоги.
Филмови, кои би можело да се номинирани се: “Inception”, “The Kids Are All Right”, “The Fighter”, “The Way Back”, “The King’s Speech”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi