Французите рекордери во потрошувачка на пица

17 ноември, 20100

Иако пицата е италијански специјалитет, сепак французите се оние кои најмногу конзумираат пица. Во просек секој французин во текот на животот јаде по неверојатни 10 килограми пица. Не е ни чудно кога ќе го дознаете фактот дека во Франција, пица не се продава само во рестораните, туку и во супермаркетите, киосците, продавниците и може да ја најдете покрај автопат додека патувате. Дневникот Експрес објавил дека во Франција има 13.000 пицерии. Тие ја објавуваат и веста дека 80% од нарачките во рестораните е пицата. Не е ни чудо што таму веќе пицата е синоним за дружење и задоволство.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi