Ирска не сака европска помош

14 ноември, 20100

Ирска се спротивставила на притисоците од европските партнери за прифаќање на 60 милијарди евра помош од Европската унија. Официјални претставници инсистирале на тоа дека нивната Влада била способна сама да ги исплати огромните долгови. Европејците, пред се Германците биле длабоко загрижени за одбивањето на помошта од Ирците. Според нив тоа би значело дека кризата може да се прошири на другите земји, посебно на Португалија и Шпанија, пренесува Би-Би-Си. Доколку Даблин ја прифати европската помош тогаш ќе мора да се согласи на “понижување“ на меѓународни инспектори на својата економија. Заради ова ирските граѓани се борат за својата политичка и економска независност.

Извор: Нетпрес www.netpress.com.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi