Изгласана доверба за Берлускони

29 септември, 20100

Премиерот на Италија, Силвио Берлускони вчера го доби мнозинството од парламентот за доверба на неговата влада. Позитивно се изјасниле 342 пратеници, а против биле 275. Берлускони уште во август месец го најави покренувањето на прашањето за гласање на доверба на владата, со цел да го провери мнозинството во парламентот по разидување со коалициониот партнер Џанфранко Фини.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi